VI 2023 Kwitnące drzewa – pomysły na prace plastyczno - techniczne

Katarzyna Fiebiger - doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

katarzynafiebiger@cen.edu.pl

Kwitnące drzewa – pomysły na prace plastyczno - techniczne

Wiosna to czas, kiedy kwitnące drzewa i krzewy rozpoczynają swój barwny spektakl kolorów,  kształtów i zapachów. Podziwiając je, nazywajmy z uczniami gatunki, opisujmy wygląd pnia i kory, liści i samych  kwiatów. Uświadamiajmy, dlaczego nie wolno ich niszczyć, a jedynie podziwiać. Wyprawa do sadu, parku czy do lasu, może być ciekawym przeżyciem. Więcej pisałam o tym tutaj. Uwrażliwiając dzieci, na ten czarujący okres kwitnienia, chciałabym zaproponować kilka pomysłów prac plastycznych, które można wykonać indywidualnie lub np. w parach czy zespołach. Praca z popcornem, o tyle jest ciekawa dla dzieci, że oprócz tego, że może on imitować np. kwiatki, może być smaczną przekąską na lekcji. Moje pierwszaki miały gotowy szablon drzewka, ale można też odrysować własną dłoń, które będzie go imitować. Pierwsza klasa A mojej koleżanki Anettki K. taką dłoń ozdabiała kolorową – różową bibułą. Moje dzieciaki z pierwszej B natomiast, kolorowały pień drzewa i gałęzie farbą plakatową, klejem Magic przyklejały popcorn i gdy wysechł różową i żółta farbą malowały kwiatowe środki. Innym pomysłem na wykorzystanie popcornu jest wykonanie przestrzennego drzewka z rolki po papierze. Typowy recykling z uroczym efektem. Pracę rozpoczynałam na pierwszej lekcji, od przyklejenia sztywnych pasków papieru – tekturki – tej ostatniej kartki z bloku rysunkowego lub technicznego. Następnie, uczniowie wycięli kółko lub owal do którego przymocowali drugą stronę rolki. Aby to zrobić należało nieznacznie ją ponacinać. Później pomalowali sklejoną całość. Dzieciaki wykorzystywały zarówno krótsze jak i dłuższe rolki. Przez następne lekcje odstawione prace schły na parapetach. Obawę tylko mogłam mieć, aby w późniejszym czasie, wystarczyło jeszcze popcornu do ich wykończenia. Na ostatniej lekcji w dniu robienia drzewka uczniowie przyklejali popcorn i wykończali  całość.

Bardzo spodobał mi się też pomysł (z netu) na wykonanie recyklingowego drzewka z rolek i części plastykowej butelki. Problem może być tylko z jej rozcięciem. Aby uniknąć skaleczeń, można poprosić rodziców, aby pomogli dzieciom przygotować taka część butelki z szyjką, lub zrobić to na przykład na przerwie samemu. W butelkowej części, gałęzie można zrobić wykorzystując plastelinę, a liście i kwiaty z bibuły lub wycinanek. Jesienne liście mogą być naturalne, a śnieg może imitować wata, lub płatki kosmetyczne.

Aby móc zachwycić się i podziwiać drzewa kwitnących wiśni, wcale nie trzeba jechać do Japonii. W Hortulusie, ogrodach tematycznych w Dobrzycy, małej miejscowości między Koszalinem a Kołobrzegiem, gdzie właściciel – pasjonat, każdego roku rozbudowuje i dokłada kolejne „cegiełki”, aby zachwycać zwolenników flory, możemy je podziwiać w pełnej krasie. W części, gdzie są labirynty i wieża widokowa, znajduje się Aleja kwitnących wiśni. W maju, możemy być świadkami ich kwitnienia i cieszyć oczy i węch. To prawdziwa uczta wiosennego piękna, którą trzeba zobaczyć i pokazać dzieciom.

W następstwie takiej wycieczki, można zainspirować się pomysłem  z YouTube na wykonanie i malowanie kwitnących drzew folią bąbelkową. Tutaj filmik gdzie pokazano jak różnymi odcieniami różu i bieli uzyskać ten ciekawy efekt. Pracę wykończono patyczkami higienicznymi. Podobną, tylko w odcieniach złota, żółci i czerwieni możemy wykonać jesienią.

Kwitnące drzewa od zawsze inspirowały poetów, tekściarzy i artystów. Ich piękno jest bezdyskusyjne a białe czeremchy, wiśnie, śliwy, jabłonie, różowe brzoskwinie czy migdałowce - są najpiękniejszymi naturalnymi dziełami sztuki. Malowali je najwięksi: Vincent van Gogh, Claude Monet, Leon Wyczółkowski czy Julian Fałat. Malujmy i my z naszymi uczniami, może kiedyś dołączą do tych wybitnych.