DROGA DO WOLNOŚCI - scenariusz lekcji
Cele lekcji:
Uczeń:
- potwierdza, że zniewolić człowieka może dosłownie wszystko,
- rozumie, że w trudzie wolności towarzyszy człowiekowi Pan Bóg,
- wylicza przykłady zniewoleń, drogę ich pokonania oraz osoby, które wyszły z konkretnej niewoli,
- odkrywa na nowo, dary otrzymane w sakramencie chrztu.
Metody:
praca z obrazem, rozmowa, etapowe wypełnianie tabeli, burza mózgów, praca z perykopą biblijną, praca ze tekstem pieśni religijnej.
Środki dydaktyczne:
Śpiewnik Kościelny, znaczki pocztowe, podręcznik wyd. św. Wojciecha, Pismo Święte.
Przebieg lekcji:
faza wprowadzająca
- Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności.
- Modlitwa rozpoczynająca lekcje: Jeden z uczniów odczytuje tekst hymnu „Boże, coś Polskę”. (Śpiewnik Kościelny ks. Jan Siedlecki str. 541.
- Przedstawienie celu lekcji którym jest wskazanie, że droga do wolności jest bardzo ważnym i wymagającym zadaniem dla człowieka. Nawiązujemy do przeczytanego fragmentu pieśni zwracamy uwagę na prośbę autora kierowaną do Boga „[..] ojczyznę wolną pobłogosław, Panie![…]. Prosimy by jeden uczeń przeczytał informację o tej pieśni ze strony: http://dziedzictwo.ekai.pl/text.show?id=435.
- Praca z materiałem z podręcznika: Jeden z uczniów odczytuje fragment wprowadzający tzw. ODKRYWAM.
- Nawiązując do przeczytanego fragmentu następuje podanie tematu lekcji i zapisanie go na tablicy. „Droga do wolności”. Następnie zapisujemy na tablicy myśl Leopolda Staffa i Jana Pawła II.
faza realizacyjna
- Uczniowie w grupach po 4 osoby otrzymują ksero znaczków „DROGA DO WOLNOŚCI”. Nauczyciel prezentuje oryginalny znaczek i prosi by wszyscy przyjrzeli się scenom przedstawionym na 9 znaczkach. Następnie w nawiązaniu do fragmentu ODKRYWAM następuję rozmowa o poszczególnych wydarzeniach historycznych przedstawionych w znaczkach i odczytywaniu ich w kontekście fragmentu ODKRYWAM oraz hymnu „Boże coś Polskę”.
- Ważne by zwrócić uwagę o odkryciu Bożego towarzyszenia w historii Polski, wychodzenia z niewoli, mimo trudu Polacy podjęli konkretne działania również te związane z wydarzeniami religijnymi. Ukazujemy wiarę konkretnych postaci w historii Polski, a także uświadamiamy o zawierzaniu naszej ojczyzny Bogu. Zwracamy uwagę na odczytanie tzw. znaków czasów, przez które Bóg działa. M. in. „Polak Karol Wojtyła wybrany na następcę Świętego Piotra – okoliczności wyboru i 1 pielgrzymki do Polski”
- Jeden z uczniów odczytuje fragment Księgi Izajasza zamieszczony w podręczniku w części POZNAJĘ Iz 58, 6-9a.
- Rozmowa na temat: Jakie zadania wobec nas stawia Bóg które zostały wypowiedziane przez Izajasza w przeczytanym proroctwie?
- Uwiadomienie, że te zadania stanowią drogę wolności – wolności od kajdan, więzienia, biedy, głodu, trudu tułaczki.
- Czytamy fragment z podręcznika str. 44 „Pan Bóg chce dla każdego z nas wolności…”
- Na tablicy rysujemy trzykolumnową tabelę z nagłówkami: ZNIEWOLENIE, DROGA DO WOLNOŚCI, PUNKT ODNIESIENIA.
- Uczniowie podają 4-5 przykładów do 1 kolumny na podstawie zadanego pytania: Z jakimi formami zniewolenia borykają się dziś ludzie? Wpisujemy je do 1 kolumny.
- Zadając pytanie: Jak można wyplątać się z tych zniewoleń? Którędy wiedzie droga do wolności? Zapisujemy rozwiązania w kolumnie 2.
- Ostatnią kolumnę wypełniamy zadając pytanie do uczniów: „Czy znasz osobę, która wyszła z któregoś z tych zniewoleń?
faza podsumowująca
- Następuję rozmowa na podstawie wypełnionej tabeli. Zwracamy uwagę na środkową część, uświadamiając o trudzie który muszą pokonać osoby zniewolone, by odzyskać wolność. Nawiązujemy do słów przeczytanych z fragmentu ODKRYWAM. Przypominamy także o upadkach, które mogą i zdarzają się w naszym życiu. O grzechu, który staje się naszym zniewoleniem. Uwiadamiamy także o wsparciu Bożym, które od momentu sakramentu chrztu otrzymujemy na całe życie. WIARA, NADZIEJE I MIŁOŚĆ. Przypominamy także o owocach męki i zmartwychwstania Chrystusa, który pokonując śmierć i grzech czyni nas zdolnymi do podjęcia walki o uwolnienie, wyjścia z niewoli w którą popadamy. Następnie pytamy uczniów jak korzystać dziś z tych owoców? Kierujemy rozmowę na życie sakramentalne, przypominając o 7 sakramentach w których spotykamy się na nowo w Chrystusie.
- Jeden z uczniów odczytuje fragment z podręcznika str. 44 ODPOWIADAM – „Ślad na piasku”.
- Uświadamiamy uczniów opiece Bożej nad każdym z nich – opatrzności, którą często nie zauważamy tak jak bohater przeczytanej opowieści. Nawiązujemy do kryzysów, które nam towarzyszą. Warto nawiązać do aktualnej pandemii oraz do kryzysów wiary każdego z nas. Przypominamy o największych świętych Kościół, którzy poprzez kryzys wiary i otwarcie na Chrystusa przemieniali swoje życie. Ukazujemy kryzys jako ZYSK – kryZYSK – zapisujemy na tablicy. Motywujemy uczniów do odważnej wiary w tych trudnych czasach i momentach życia. Ukazujemy Chrystusa i wspólnotę Kościół jako miejsce wsparcia odnowienia relacji.
- Na zakończenie czytamy fragment UTRWALAM i kończymy lekcję modlitwą zawierzenia MODLĘ SIĘ z podręcznika.

Opracował Kazimierz Raczyński (Zespół Szkół Nr 1 w Koszalinie) – lekcja przeprowadzona w technikum i szkole branżowej I stopnia.
CEN Koszalin 16.02.2022 r.