Rachuba czasu na Ziemi (16.11.1023)

Bazę, na której opiera się rachuba czasu stanowią elementarne zjawiska na sferze niebieskiej, jak jej ruch dzienny, określający dobę, oraz ruch roczny Słońca, określający rok. Doba i jej części służą do określania krótkich odstępów czasu, a rok wraz z miesiącami i tygodniami - odstępów dłuższych, kalendarzowych. W życiu i pracy człowieka konieczna jest dokładna rachuba czasu oraz podział czasu na pewne okresy. Taką naturalną podstawową jednostką czasu jest doba słoneczna. Jest to okres czasu stosunkowo krótki. Obok doby drugą, najbardziej naturalną jednostką czasu jest rok.Obok roku i doby wielkie znaczenie ma również trzecia jednostka czasu - miesiąc, chociaż w mniejszym stopniu powiązana
z naturalną pracą człowieka .Nasz czas wyznacza ruch Ziemi wokół Słońca i wokół swej osi. Dlatego mamy rok, a także dnie i noce, odczuwalny fizycznie bieg dobowego czasu - godziny, minuty, sekundy. Ten czas jest różny w różnych częściach naszego globu. W życiu społecznym czas odgrywa ogromną rolę. Całe nasze życie wplecione jest w rytm lat, miesięcy, tygodni, dni, godzin, minut, nawet sekund i ułamków sekund.
Istnieją różne określenia czasu: czas słoneczny prawdziwy, czas słoneczny średni, czas uniwersalny, czas efemeryd, czas gwiazdowy, czas strefowy, lokalny. Nie rozumiejąc istoty czasu, obserwujemy zmiany, jakie wokół nas zachodzą, obserwujemy ruch. O mijaniu czasu mówią nam zegarki i kartki z kalendarza. Pojęcie czasu towarzyszy ludzkości od początku powstania cywilizacji. Nie ma i nie było społeczności, która nie podporządkowałaby się czasowi - jego wpływowi
i rytmowi. Chociaż człowiek nie wymyślił czasu, dostrzegł go i zaczął mierzyć. Było to wielkie odkrycie. Czas, bowiem określa nas nie tylko indywidualnie, określa również naszą planetę i jej miejsce we Wszechświecie.
Bazę, na której opiera się rachuba czasu stanowią elementarne zjawiska na sferze niebieskiej, jak jej ruch dzienny, określający dobę, oraz ruch roczny Słońca, określający rok. Doba i jej części służą do określania krótkich odstępów czasu, a rok wraz z miesiącami i tygodniami - odstępów dłuższych, kalendarzowych. Do rachuby kalendarzowej czasu bywał dawniej wykorzystywany jeszcze ruch Księżyca na niebie.Ruch dzienny sfery niebieskiej jest obrazem ruchu obrotowego Ziemi dookoła osi, a ruch roczny Słońca - obrazem ruchu obiegowego Ziemi dookoła Słońca. Mówiąc o czasie astronomicznym mamy na myśli przeważnie krótkie odstępy czasu związane z dobą, a więc z ruchem obrotowym Ziemi dookoła osi.

Prezentacja - rachuba czasu

Rachuba czasu - film edukacyjny