II 2024 Ewidencja „Sportowe talenty” – ruszyły

 Szanowni Nauczyciele!

Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy rozesłały informacje do szkół, iż od 01 lutego 2024r. rozpoczął się proces rejestracji szkół i składania wniosków o dostępie do ewidencji „Sportowe Talenty”.

  • Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o

zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1718) szkoły podstawowe w klasach IV-VIII, szkoły ponadpodstawowe i szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne z zakresie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącym będą musiały po raz pierwszy do końca lutego złożyć wniosek o dostęp do ewidencji „Sportowe talenty” (art.18 ust. 1 pkt. 2 lit. A-c ustawy Prawo Oświatowe).

  • W ewidencji „Sportowe talenty” gromadzone będą dane uczniów klas IV-VIII

szkół podstawowych, ponadpodstawowych (czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum, trzyletnia branżowa szkoła I stopnia) oraz szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie klas IV-VIII szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego.  

  • Szkoła ma obowiązek uwierzytelnić w systemie osobę/osoby, które będą miały

dostęp do ewidencji „Sportowe talenty” za pomocą danych dostępowych.

  • Dane uczniów gromadzone w ewidencji „Sportowe talenty”

obejmują:
1. imię i nazwisko ucznia oraz numer PESEL, a w przypadku ucznia nieposiadającego numeru PESEL – imię (imiona), nazwisko, datę urodzenia, serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość,
2. rok urodzenia,
3. wiek,
4. płeć,
5. masę ciała,
6. wzrost,
7. wyniki uzyskane przez ucznia z testów sprawnościowych,
8. datę przeprowadzenia testów sprawnościowych,
9. typ szkoły, nazwę i adres siedziby szkoły, do której uczeń uczęszcza lub uczęszczał,
10. klasę i oddział, do których uczeń uczęszcza lub uczęszczał,
11. gminę, powiat i województwo, na obszarze których uczeń uzyskał wynik z testów sprawnościowych.

  • Danych gromadzonych w ewidencji „Sportowe talenty”, które obejmują przedstawione ww. punkty 1, 9 i 10: 1. imię i nazwisko ucznia oraz numer PESEL, a w przypadku ucznia nieposiadającego numeru PESEL – imię (imiona), nazwisko, datę urodzenia, serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, 9. typ szkoły, nazwę i adres siedziby szkoły, do której uczeń uczęszcza lub uczęszczał, 10. klasę i oddział, do których uczeń uczęszcza lub uczęszczał będą usunięte po 5 latach od dnia zakończenia przez ucznia nauki w szkole.

Dostęp do ewidencji „Sportowe talenty” dla szkoły

  • Dane uczniów gromadzone w ewidencji „Sportowe talenty” udostępniane są

szkole, do której uczęszcza uczeń.

  • Dostęp do ewidencji „Sportowe talenty” jest możliwy po uwierzytelnieniu w

systemie, za pomocą danych dostępowych osób upoważnionych przez szkołę. Dane dostępowe przyznaje podmiot prowadzący ewidencję „Sportowe talenty”, czyli minister właściwy do spraw kultury fizycznej. Obywa się to na wniosek szkoły, złożony na piśmie w postaci papierowej albo w postaci elektronicznej, opatrzony odpowiednio podpisem własnoręcznym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

  • Zawartość wniosku w sprawie przyznania danych dostępowych dla osoby

upoważnionej przez szkołę znajduje się w ustawie.  Do wniosku dołącza się dokument potwierdzający umocowanie do reprezentowania szkoły.

  • Dostęp do ewidencji „Sportowe talenty” jest przyznawany na okres nie dłuższy

niż okres zatrudnienia lub pełnienia funkcji w szkole. Na wniosek szkoły, podmiot prowadzący ewidencję cofa do niej dostęp. W przypadku ustania okresu zatrudnienia lub pełnienia funkcji w szkole przez osobę upoważnioną, szkoła niezwłocznie występuje z wnioskiem o cofnięcie dostępu.

  • Szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe (czteroletnie liceum

ogólnokształcące, pięcioletnie technikum, trzyletnia branżowa szkoła I stopnia) oraz szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego składają po raz pierwszy wnioski w sprawie przyznania danych dostępowych dla osób upoważnionych przez szkołę nie później niż na miesiąc przed terminem przeprowadzenia testów sprawnościowych.

TESTY SPRAWNOŚCIOWE
W ramach obowiązkowego wymiaru zajęć wychowania fizycznego dla uczniów

klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych (czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum, trzyletnia branżowa szkoła I stopnia) oraz szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie klas IV-VIII szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego, nauczyciel wychowania fizycznego przeprowadza raz w ciągu roku szkolnego w każdej klasie testy sprawnościowe.

  • Testy są przeprowadzane w okresie od marca do kwietnia.
  • Testy sprawnościowe obejmują:

1. bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynujących,
2. 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według Europejskiego Testu Sprawności Fizycznej – Eurofit, opracowanego przez Radę Europy – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych biegu,
3. podpór leżąc przodem na przedramionach (deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała,
4. skok w dal z miejsca – służący pomiarowi skoczności i siły.

  • Pomiary sprawności fizycznej nie mogą być kryterium oceny

Wyniki testów sprawnościowych uczniów oraz dane dotyczące masy ciała i wzrostu uczniów

  • Uczniowie albo rodzice niepełnoletnich uczniów przekazują szkole raz w ciągu

roku szkolnego dane obejmujące masę ciała i wzrost ucznia. Dane przekazuje się w postaci elektronicznej, chyba że szkoła określi inny sposób ich przekazywania.

  • Szkoła wprowadza do ewidencji „Sportowe talenty” dane, które obejmują:

1. wyniki testów sprawnościowych oraz datę przeprowadzenia testów sprawnościowych – corocznie niezwłocznie po przeprowadzeniu tych testów,

2. masę ciała i wzrost ucznia – corocznie niezwłocznie po przeprowadzeniu testów sprawnościowych i uzyskaniu tych danych od uczniów albo rodziców niepełnoletnich uczniów.

Więcej informacji na temat ewidencji „Sportowe talenty” mogą Państwo uzyskać za pośrednictwem strony internetowej - https://sportowetalenty.gov.pl/

Na podstawie:

  • art. 28 ust. 2a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.) zmienionej w art. 4 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1718),
  • zał. nr 2 w części zatytułowanej „II ETAP EDUKACYJNY: KLASY IV-VIII” w części zatytułowanej „WYCHOWANIE FIZYCZNE” rozp. MEN z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 356 ze zm.) – ostatnie rozp. zmieniające z dnia 28 sierpnia 2023 r. (poz. 1759),
  • zał. nr 1 w części zatytułowanej „WYCHOWANIE FIZYCZNE ZAKRES PODSTAWOWY” rozp. MEN z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz. U. z 2018 r. poz. 467 ze zm.) – ostatnie rozp. zmieniające z dnia 28 sierpnia 2023 r. (poz. 1755).
  • art. 28 ust. 2b-2d ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.) zmienionej w art. 4 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1718),
  • art. 36d, ust. 2-3, art. 36f ust. 1-11 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1599 ze zm.) zmienionej w art. 2 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1718).