III 2022 Mandala znana i nieznana

Danuta Lech - doradca metodyczny plastyki i edukacji plastycznej

Historycznie mandala była związana z hinduizmem i buddyzmem. Stanowiła konwencjonalną formę literacką lub plastyczną charakteryzującą się ścisłym uporządkowaniem wybranych dźwięków, linii i barw. Mandala składa się z elementarnych form geometrycznych: z punktu, linii prostych, trójkątów, kwadratów, kół, krzywych stożkowych, spirali, sinusoid doprowadzających do kreacji różnych kształtów. Wzory mandali mają ukierunkowywać aktywność psychofizyczną człowieka tak, aby działania jego charakteryzowały harmonia i rytm.

Co to jest mandala?

Mandala jest techniką plastyczną coraz częściej stosowaną w pracy z dziećmi, także ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.  Najprościej można powiedzieć, że mandala jest rysunkiem na planie koła i oznacza „koło życia, święty krąg, cały świat”. Mandala została spopularyzowana przez szwajcarskiego psychoanalityka Karola Gustawa Junga, który odkrył jej terapeutyczne działanie.

Zastosowanie mandali

Nauczyciele i terapeuci chętnie wykorzystują mandalę w swojej pracy zarówno z młodszymi dziećmi, jak i młodzieżą. Mandala może być przydatna podczas zajęć edukacyjnych, logopedycznych, rewalidacyjnych, twórczych, świetlicowych czy psycho - edukacyjnych.

Współcześni pedagodzy chętnie wykorzystują mandale jako alternatywną metodę pracy                  z dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo, z problemami emocjonalnymi, z zaburzeniami                         w sferze percepcji wzrokowej, sprawności grafomotorycznej, orientacji przestrzennej.

Mandala w wieku przedszkolnym:                         

– pomaga skupić uwagę;

– powoduje wyciszenie i odprężenie;

– łagodzi napięcia emocjonalne;

– pomaga wyrazić myśli i uczucia;

– rozwija koordynację wzrokowo-ruchową;

– rozwija wyobraźnię, stymuluje kreatywność;

– uczy wytrwałości i konsekwencji w działaniu;

– usprawnia motorykę małą;

– uczy komponowania symetrycznych wzorów;

– pomaga w nauce liter i cyfr.         

Mandala w arteterapii - formy pracy z mandalą:

– kolorowanie kredkami lub pisakami

– malowanie farbkami

– wylepianie plasteliną

– wylepianie kuleczkami z bibuły

– wypełnianie materiałem sypkim (kaszą, ryżem, przyprawami)

– wyklejanie ziarnami i nasionami (słonecznika, kawy, dyni)

– wyklejanie resztkami tkanin, papierem kolorowym

– wylepianie, przyklejanie na podkładach (talerzykach papierowych, płytach CD)

– samodzielne projektowanie i tworzenie mandali

– tworzenie mandali podczas spaceru z darów natury (liści, szyszek, patyczków, kamyków, kasztanów, muszelek).

Tak naprawdę możliwości są nieograniczone,  a wyobraźnia może podpowiadać rozwiązania niezwykłe.

Zasady pracy z mandalą

Podczas tworzenia mandali należy zadbać o stworzenie odpowiednich warunków. Praca powinna odbywać się w ciszy, odpowiedni nastrój zapewni muzyka relaksacyjna. Przed pracą można przeprowadzić ćwiczenia oddechowe i uspokajające. Nie należy pospieszać dziecka podczas tworzenia, ani narzucać doboru kolorów. Dobór barw powinien być instynktowny       i spontaniczny.

Ostatnio głośno jest na temat kolorowanek dla dorosłych. Okazuje się, że za tak duże zainteresowanie odpowiadają trzy magiczne słowa umieszczone w tytule i nadające nadzieję na lepsze życie: „antystresowe” oraz „terapia sztuką”. Z psychologicznego punktu widzenia kolorowanie to prosty sposób, aby wyciszyć umysł i obniżyć napięcie – to dobra metoda wspierająca radzenie sobie ze stresem. Z całą pewnością nie zastąpi ona jednak psychoterapii czy spotkań konsultacyjnych z psychologiem. Często poszukiwania te pozbawione są dojrzałej świadomości własnych potrzeb  i pragnień – stąd też trochę „w ciemno”, jeśli taka jest moda i innym coś dobrze robi, to oznacza, że i mi to pomoże, ludzie zarażają się różnorakimi nowinkami, chociażby takimi kolorowankami. Kolorowanka dla dorosłych to nie jest nowość. Od dawien dawna praktykowano malowanie mandali – już wtedy wiadome było, że istnieją silne zależności między naszym stanem umysłu, duszy                      a sztuką. Kolorowanki to nie arteterapia,  chociaż mogą mieć działanie terapeutyczne.

Źródła:

http://pedagogika-specjalna.edu.pl/terapia-pedagogiczna/mandala-w-terapii-i-edukacji

Mandala w terapii - filmy

https://www.youtube.com/watch?v=Dx7shePyNCk

https://www.youtube.com/watch?v=1EQKoxoNQRg

https://www.youtube.com/watch?v=RtqvFfInFhw

https://www.youtube.com/watch?v=PJkeFVEImPk