XI 2023 Jak rozmawiać z uczniem

Justyna Jakubczyk

doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

 

justynajakubczyk@cen.edu.pl

 

Dzieci potrzebują uwagi, zrozumienia i akceptacji. Rozmawiając z dzieckiem, ważne jest, aby mówić językiem, który dziecko zrozumie. Poniżej przedstawiam kilka porad, które mogą pomóc w rozmowie z dzieckiem:

 

1.     Zwracaj uwagę na to, co dziecko mówi: Skup się na tym, co dziecko mówi, a nie na tym, co chcesz powiedzieć. Daj dziecku czas, aby wyraziło swoje myśli i uczucia. Jeśli zaczyna mówić to dlatego, że chce być wysłuchany i usłyszany. 

2.     Słuchaj uważnie z empatią: Skup się na tym, co dziecko mówi. Nie myśl o tym, co powiesz następnie. Spróbuj zrozumieć, jakie emocje towarzyszą dziecku. Współczuj mu, jeśli jest smutne lub zmartwione. Zrobienie przestrzeni ma emocje i myśli dziecka jest bardzo ważne. Obecnie często obserwuję u dzieci "głód wysłuchania" rozmowy, która pomoże okreslić emocje i da im uznanie. Nawet jeśli trudno Ci zrozumieć uczucia dziecka, nawet jeśli jego problem nie jest według Ciebie wart zmartwienia - wysłuchaj, bez zaprzeczania i negowania. Póżniej spokojnie pokaż swoją perspektywę.

3.     Używaj prostych słów: Mów w sposób, który dziecko zrozumie. Unikaj skomplikowanych zdań i trudnych słów. Kontakt wzrokowy i komunikaty niewerbalne też są bardzo ważne - większość z dzieci jest bardzo wrażliwa na spójność komuniktaów werbalnych i niewebalnych.

4.     Bądź dostępny i cierpliwy: Pokaż dziecku, że jesteś dostępny, gdy będzie potrzebowało pomocy. Daj mu czas, na wyrażenie swoich myśli i uczuć. Nie przerywaj mu, kiedy mówi. 

5.     Bądź pozytywny: Skup się na pozytywnych aspektach sytuacji. Pochwal dziecko, gdy zrobi coś dobrze.

6.     Nie krytykuj: Unikaj krytykowania dziecka. Zamiast tego, skup się na tym, co dziecko robi dobrze. Zastanów się ile razy krytyka zamknęła Ci możliwośc wypowiedzenia się. Pamiętaj, że każdy człowiek potrzebuje docenienia. Warto czasami założyć "różowe okulary".

7.     Bądź konsekwentny: Trzymaj się ustalonych zasad i konsekwentnie je egzekwuj. to jest bardzo ważna zasada. Konsekwencja pomaga w wyznaczaniu granic, które są niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego rozwoju dziecka.

8.     Bądź dobrym wzorem: Bądź dla dziecka dobrym wzorem. Pokaż mu, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Pamiętaj, że dziecko uczy się przez obserwację i nasladownictwo.

9.     Nie kłóć się: Unikaj kłótni z dzieckiem. Rozmawiaj spokojnie i wyjaśniaj swoje stanowisko. Kłótnia wiąże się z trudnymi emocjami, czesto obnażamy w niej własną bezradność. Rozmawiając pamiętaj o regulacji emocji. 

10.  Bądź otwarty: Bądź otwarty na to, co dziecko ma do powiedzenia. Nie bagatelizuj jego problemów nawet jeśli to dla Ciebie trudne. Stwórz przestrzeń na wypowiedź dziecka, jego emocje i przemyślenia.

Mam nadzieję, że te porady pomogą Państwu w rozmowie z dzieckiem.