XI 2021 Mandale z darów jesieni

Mandale z darów jesieni

Katarzyna Fiebiger - doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

katarzynafiebiger@cen.edu.pl

Mandala (z Wikipedii) to artystyczny motyw występujący głównie w sztuce.  To harmonijne połączenie kwadratu i koła, gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę wewnętrzności, tego co jest związane z człowiekiem i ziemią. Obie figury łączy punkt centralny, który jest zarówno początkiem, jak i końcem całego układu. Istnieją różne rodzaje mandali. Są mandale oczyszczające, występują też mandale wzmacniające określone cechy lub poszczególne obszary ludzkiego życia. W najszerszym znaczeniu mandale są inaczej diagramami, które ukazują w jaki sposób chaos może przybierać harmonijną formę.

W Szkole Podstawowej nr 4 im. Zdobywców Kosmosu w Koszalinie miała miejsce kolejna edycja szkolnego konkursu plastyczno-technicznego pod hasłem Mandale z darów jesieni, którą zorganizowałam z koleżankami: Renatą Tabaszewską, Joanną Antczak i Agnieszką Michalak. Więcej o konkursie tutaj. Bogaty materiał przyrodniczy, w wyniku inspiracji i kreatywności uczniów z klas I-III przybrał  tę artystyczną i harmonijną formę. W ciągu kilkunastu minut kasztany, żołędzie, jarzębina, głóg, szyszki, skorupki od orzechów, ptasie piórka, kolorowe liście i wykonane wcześniej kwiaty słonecznikowe, przybrały formy kół i kwadratów i zostały ułożone w przepiękne, jesienne mandale. Radość zbierania materiałów i sam proces tworzenia był dla dzieci wielką przyjemnością. Świadczyło o tym  wielkie zaangażowanie i efekty, które podziwiali później także inni uczniowie.

Tworzenie mandali z darów jesieni, to nic innego jak brikolaże – czyli samodzielne, nieprofesjonalne majsterkowanie, (także naprawa przedmiotów użytkowych) i łączenie ze sobą elementów niepowiązanych. To ekologiczny trend zgodny z tegorocznymi ministerialnymi wytycznymi. Bądźmy zatem eko. Korzystajmy z darmowych przyrodniczych darów parków i lasów. Twórzmy z nich rytmy, mandale i układanki. A przy tym uwrażliwiajmy naszych wychowanków na piękno przyrody.