III 2023 Żaby – pożyteczne choć nie grzeszą urodą

Katarzyna Fiebiger - doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

katarzynafiebiger@cen.edu.pl

Żaby – pożyteczne choć nie grzeszą urodą

Wiosna tuż tuż.... Czekamy na nią z utęsknieniem obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie. To czas, kiedy możemy omawiać z dziećmi cykle rozwojowe różnych gatunków zwierząt. Wiele z nich fascynuje i budzi zainteresowanie. Z pewnością można do nich zaliczyć płazy, które licznie występują w naszym kraju. W Polsce jest 13 gatunków płazów bezogonowych. Wśród nich mamy 6 gatunków żab, 3 gatunki ropuch, 2 kumaki oraz rzekotkę drzewną i grzebiuszkę. Chociaż żyją w różnych miejscach, łączy ich jedno – rozmnażają się w środowisku wodnym i są pożyteczne. Żaby podzielono umownie na dwie grupy: zielone – bardziej związane z wodą i brunatne które większą część życia spędzające na lądzie, a tylko rozmnażają się w wodzie.

Żaby są pożyteczne, bo odżywiają się głównie owadami latającymi, zaś uzupełnieniem ich diety są pajęczaki, mrówki, chrząszcze i dżdżownice oraz drobne zwierzęta wodne. Duże osobniki zjadają też ślimaki, małe ryby i turkucie podjadki. Żaby brunatne są pod całkowitą ochroną, a zielone w okresie godowym. Pod ochroną są również trzy gatunki ropuch występujących w Polsce: ropucha szara, zielona i paskówka. Aby odróżnić ropuchę od żaby, należy przyjrzeć się skórze płaza. Skóra ropuchy jest bardzo chropowata i sucha w odróżnieniu od wilgotnej skóry żaby. Ponadto, ropuchy raczej kroczą, niż skaczą. Jedna ropucha może zjeść od 10 do 20 tys. szkodników w ciągu roku. Rekordzistki, ropuchy szare, dożywają nawet 40 lat, zatem w ciągu całego swojego życia, ropucha może usunąć z ogrodu setki tysięcy szkodników!

Omawiając z dziećmi cykl rozwojowy żaby możemy skorzystać z gotowych materiałów, które są na blogu Dzieckiem bądź.blogspotcom – tu do pobrania i tutaj. Wykonując prace plastyczne, które mogą sprawić, że nasi wychowankowie polubią te pożyteczne płazy, powinniśmy zwrócić uwagę na dokładność i staranność w ich wykonaniu. Dotyczy to zarówno składnia kartki papieru, czy wycinania pasków papieru i kółek. Dzięki temu wykonana żabka będzie mogła wysuwać język i polować tak, jak to naprawdę  się to dzieje w naturze. Na fotkach przedstawiłam kolejne etapy powstawania żabek. Najprostsze są z zagiętych kółek, inne mogą powstać z papierowych rolek po papierze toaletowym, a do ostatnich potrzebna jest papierowa lub plastykowa słomka, którą wkładamy w złożoną i sklejoną różową tubkę zrobioną z  papierowego paska. Tu filmik prezentujący gotowa żabkę, którą wykonała Martynka ze świetlicy w SP 4 im. Zdobywców Kosmosu w Koszalinie. Przy okazji, jest to świetne ćwiczenie oddechowe i logopedyczne zarazem. Na  fotce jest też zielona żabka namalowana na kamieniu, która może być pionkiem stoworzonym do własnej gry. Więcej o tym pisałam tutaj.

Podróżując po Polsce natknęłam się na Podlasiu, a dokładnie w Supraślu na znaki drogowe, które zwracają uwagę kierowców na to, aby uważać na żabki, traszki czy jaszczurki. Znaki były umieszczone między stawami, czyli na szlakach przemieszczania się tych płazów. Nawet kierowcy jadący rowerami zwalniali i bacznie przyglądali się drodze, aby nie zrobić krzywdy tym zwierzętom. Żyjmy w zgodzie z naturą, nie niszczmy jej i chrońmy, aby przetrwała. Jesteśmy bowiem jej cząstką, a my, rodzice i nauczyciele powinniśmy uwrażliwiać dzieci i być przykładem jak chronić inne życia.

Tu gotowy szablon żabki z wysuwanym językiem na kartce A4 – pobierz

Tu szablon konika morskiego zrobiony z papierowego talerzyka - pobierz