II 2023 Maski karnawałowe

Katarzyna Fiebiger - doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

katarzynafiebiger@cen.edu.pl

Maski karnawałowe

Karnawał w 2023 trwa w najlepsze. Możemy cieszyć się życiem i korzystać z karnawałowych uciech. Jednym z atrybutów karnawału jest właśnie kolorowa i fantazyjna maska. Zwykle jest ona dodatkowym elementem stroju do całego kostiumu lub przebrania karnawałowego. Dopełnia ona efektowny wygląd, ale również zapewnia anonimowość. Historia współczesnych masek z pewnością ma swoje korzenie w tych, których używano dawniej. Skąd zatem wzięły się maski w kulturze i jak ewoluowały do dzisiaj? Obecne maski karnawałowe prawdopodobnie zostały zapoczątkowane w Europie, a dokładnie we Włoszech. Karnawał w Wenecji był jednym z pierwszych karnawałów na świecie i stamtąd pochodzą maski weneckie. Miały one głównie służyć zachowaniu anonimowości. Karnawał był czasem zabawy i wszelakiej rozpusty. Maski, których używano w innym okresie roku niż karnawał, były uznawane za niemoralne. Zakładano je, nie tylko na wystawne i eleganckie bale, które wówczas były na porządku dziennym, ale również, noszono je prze cały okres trwającego karnawału, na ulicach. Do dziś, przywieziona z Wenecji pięknie zdobiona maska, jest nie tylko przepiękną pamiątką, ale też symbolem szczęścia. 

Obecnie trudno powiedzieć, czy maski używane w karnawale, wywodzą się od masek noszonych w Wenecji, jednak idea zakładania ich jest podobna. Maskę nosi się na balu z zamysłem pozostania tajemniczym i anonimowym. Odnosi się  to zapewne do wierzeń związanych z maskami prehistorycznymi. Wówczas bowiem była ona atrybutem wierzeń religijnych i osoba, która ją nosiła, stawała się kimś zupełnie innym niż była w rzeczywiśtości.

Dzieci uwielbiają przebieranki i maski. Przez chwile chcą się poczuć księżniczkami, spidermenami czy innymi postaciami z bajek czy komiksów nie tylko podczas karnawału. W zeszłym roku moi pierwszoklasiści poprosili mnie, aby mogli przebrać się na zabawę andrzejkową i oczywiście wyraziłam zgodę. Uważam, że przebrania i maski powinny być w modzie również na imprezach typu, andrzejki, mikołajki, Halloween, czy na innych tematycznych zabawach, gdyż sprawiają, że jest radośniej i ciekawiej niż w codzienności.

Z dziećmi najłatwiej jest zrobić maski z papieru. Można je wykonać samodzielnie, lub wydrukować te poniżej, pomalować, ozdobić cekinami lub brokatem i dołączyć gumkę. Można skorzystać z gotowych szablonów lub zaprojektować własną. Kreatywność dzieci spowoduje, że każda będzie inna i niepowtarzalna. Na fotkach, maski weneckie przywiezione z wakacyjnych podróży mojej koleżanki Joanny i te zrobione przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Zdobywców Kosmosu w Koszalinie.

maska 1 - pobierz

maska 2 - pobierz

maska 3 - pobierz

maska 4 - pobierz

maska 5 - pobierz

maska 6 - pobierz

maski zwierząt - pobierz