Opinia Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy
o zasadności kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego
Opinia WRRP jest wymagana w przypadku uruchamiania przez szkołę kształcenia w nowym zawodzie ( czyli w zawodzie, w którym szkoła wcześniej nie kształciła). Wynika to z art. 68 ust. 7 pkt 1 Prawa oświatowego:
„7. Dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, z wyjątkiem szkoły artystycznej, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę ustala zawody, w których kształci szkoła, po:
uzyskaniu opinii wojewódzkiej rady rynku pracy o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, o której mowa w art. 22 ust. 5 pkt 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy…”
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie MEiN (https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/opinie-wojewodzkich-rad-rynku-pracy), „…w celu usprawnienia procesu opiniowania oraz odzwierciedlenia regionalnego zapotrzebowania na zawody w procesie uruchamiania kształcenia w nowym zawodzie w danej szkole, wprowadza się następujące zasady:
1/ Dyrektor szkoły ma obowiązek zasięgania opinii tylko wojewódzkiej rady rynku pracy. W przypadku wydawania opinii marszałek województwa powinien zapraszać do udziału w posiedzeniach wojewódzkiej rady rynku pracy przedstawiciela pracodawców, organizacji pracodawców, samorządu gospodarczego, innej organizacji gospodarczej, stowarzyszenia lub samorządu zawodowego lub sektorowej rady do spraw kompetencji, właściwych dla opiniowanego zawodu, dyrektora szkoły występującego z wnioskiem, przedstawiciela kuratora oświaty oraz przedstawiciela właściwej powiatowej rady rynku pracy (art. 22 ust. 5d ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy);
2/ Zgodnie ze zmianą wprowadzoną do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w uzgodnieniu z Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [art. 22 ust. 5b ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy], wojewódzka rada rynku pracy wydaje opinię po zapoznaniu się z prognozą zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy, określaną przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w drodze obwieszczenia;
3/ Opinia wydana przez WRRP jest ważna przez okres 5 lat, co wynika z art. 22 ust. 5c ustawy o promocji zatrudnienia. Po tym okresie będzie konieczność zasięgnięcia nowej opinii o zasadności dalszego kształcenia w zawodzie w danej szkole.
4/ Po upływie tego okresu ponowna opinia nie będzie wymagana jedynie w przypadku tego zawodu, który zostanie uznany za zawód, na który występuje zapotrzebowanie.
Zapotrzebowanie na dane zawody wynikać będzie z prognozy publikowanej co roku przez MEiN.
5/ Szkoła niepubliczna przed uruchomieniem kształcenia w nowym zawodzie w danej szkole również jest zobowiązana do zasięgnięcia opinii wojewódzkiej rady rynku pracy…”
To, czy opinia będzie pozytywna, czy negatywna powinno wynikać z corocznej prognozy publikowanej przez MEiN (dla 2021 r. zawartej w Obwieszczeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 stycznia 2021 r. w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowymi wojewódzkim rynku pracy (M.P. poz. 122). Prognoza ta zawiera:
- w części II – zawody o szczególnym zapotrzebowaniu,
- w części III – zawody dla poszczególnych województw o istotnym zapotrzebowaniu
Opinia WRRP nie jest też wymagana w przypadku:
- rozpoczynania kształcenia w zawodzie o charakterze pomocniczym, jeżeli szkoła posiada opinię o zasadności kształcenia w zawodzie, dla którego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, przewidziano zawód o charakterze pomocniczym,
- organizowania w branżowej szkole I stopnia oddziału wyłącznie dla uczniów będących młodocianymi pracownikami
Warto również pamiętać, iż „stare opinie” tj. opinie wojewódzkich rad rynku pracy oraz powiatowych rad rynku pracy, wydane przed dniem 1 stycznia 2019 r., zachowują moc do dnia 31 sierpnia 2022 r. co wynika z art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2245 i 2432, z 2019 r. poz. 534, 1287 i 2248 oraz z 2021 r. poz. 4). Ponadto opinia wojewódzkiej rady rynku pracy nie jest wymagana w przypadku szkół, które od roku szkolnego 2019/2020, kontynuują kształcenie w zawodach, których nazwa i symbol cyfrowy tego zawodu określonego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego z 2017 r. jest tożsamy z nazwą i symbolem cyfrowym zawodu określonego w nowej klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.
Artykuł wzorowany na materiałach pana Tomasza Kąkola konsultanta CEN w Gdańsku.