Propozycje wyjazdów edukacyjnych dla uczniów zainteresowanych fizyką

1. Centum Nauki Kopernik

a) Wystawa: Przyszłość jest dziś - wystawa o czymś co dopiero będzie, albo już zaczyna być.

 

b) Strefa eksperymentowania: doświadczenia, które tu znajdziemy są ambitne i pouczające, a także przystępne i pozwalają na poszukiwanie i popełnianie błędów.

 

c) Minilaby dla zwiedzających indywidualnie i w grupach, gdzie pod okiem specjalistów możemy przeprowadzać doświadczenia z fizyki, chemii i biologii.

Wizytę w Centrum Nauki Kopernik warto uzupełnić o wizytę w planetarium. 

 

2. Centrum Nauki w Berlinie

 Centrum Nauki   SPECTRUM przy Niemieckim Muzeum Techniki, założone w 1983 r., jest najstarszą tego rodzaju placówką w Niemczech i cieszy się szczególną popularnością wśród dzieci i  młodzieży. Na czterech piętrach o powierzchni 1400 m² ustawiono 150 stanowisk eksperymentalnych, dzięki którym kontakt z naukami przyrodniczymi i techniką staje się szczególnym przeżyciem. Po zakończeniu gruntownej modernizacji w sierpniu 2013 r. jest tam wiele ciekawych nowości do odkrycia. Należą do nich przede wszystkim stanowiska eksperymentalne w dziale „Strefa światła”. Kolorowe płaszczyzny świetlne dużego formatu, wywodzące się ze światła słonecznego, można dowolnie mieszać, tworząc nowe odcienie barw. Można także ucieszyć wzrok widokiem unoszącej się w sali tęczy, powstałej bez udziału cząsteczek wody. Popularne eksperymenty, np. z wahadłem Foucaulta czy „Hatą Czarownic” unaoczniają obserwatorowi obroty Ziemi i wystawiają na próbę jego zmysł orientacji. Ścieżki  w barwach widma światła białego od fioletu do czerwieni wyznaczają poszczególne strefy tematyczne wystawy i ułatwia orientację. Stanowiska eksperymentalne i eksponaty wraz z uzupełniającymi je informacjami są maksymalnie dostępne, zrozumiałe i łatwe w obsłudze. W cenie tego  samego  biletu można zwiedzać muzeum techniki z charakterystycznym samolotem Douglas C-47 Skytrain, znanym jako Dakota, który był powszechnie używany przez alintów podczas II wojny światowej i brał udział w akcji pomocy dla Berlina  podczas jego  blokady od czerwca 1948 do maja 1949 roku. Samolot  znajduje się  na  tarsie muzeum techniki, z którego rozpościera się piękny widok na Potsdamer Platz, Sony Center i Filharmonie Berlińską gdzie  przez  35 lat do roku  1989  dyrygentem był sam Herbert von Karajan. Znajdują się tam też duże  zbiory  związane z  transportem wodnym, lądowym i  powietrznym. Przy głównym wejściu podwieszony jest na holu Muzeum Techniki samolot Cessna, na którym Mathias Rust wylądował 28 maja 1987 roku na  Placu Czerwonym w Moskwie co spowodowało wymianę  większości  generałów ZSRR, nawet  podczas trwania całej II wojny światowej nie mieli  tylu zmian w  wojsku  na kluczowych  stanowiskach dowodzenia. Przed  wjściem do  Spectrum  znajdują  się  oddalone  od siebie o kilkadziesiąt  metrów dwie  czasze, przypominające  anteny  satelitarne. Czasze ogniskują  fale  akustyczne  co pozwala usłyszeć  szept z odległości kilkudziesięciu metrów. Czas jaki  należy  przeznaczyć na zwiedzanie Spektrum oraz muzeum  motoryzacji  to  około  2  godziny. Chcąc kontynuować  zwiedzanie muzeum Techniki  należy  wyjść  na  zewnątrz  i  przejść około 150 m do kolejnego budynku, w którym wejście jest  od  Trebbiner Str. Czas  przy  dokładnym  zwiedzaniu  też  około 2  godziny. W  obu  budynkach znajdują  się kawiarnie i  sklepy z pamiątkami. Moje  doświadczenia  wyjazdów do  SPECTRUM  pokazują, że dzięki nim powiększa się  grono uczniów  zainteresowanych fizyką.     

3. Centrum Nauki Eksperyment - Gdynia

Centrum Nauki Experyment to interaktywne wystawy i przestrzeń do twórczego eksperymentowania. Tutaj rodzą się pasje i fascynacja nauką. To miejsce zaprasza każdego i zachęca do odkrywania i poznawania świata.Przedstawiane tutaj pokazy, warsztaty, wydarzenia angażują, uczą i bawią.

Centrum Nauki Experyment w Gdyni powstało z inicjatywy gdyńskiego samorządu w ramach projektu „creActiveNET”, finansowanego z programu INTERREG, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest jednym z pierwszych w Polsce i pierwszym w regionie centrum nauki, które wdrażało innowacyjny koncept promocji nauki poprzez interaktywne wystawy i zajęcia edukacyjne. Otwarcie obiektu nastąpiło 1 czerwca 2007 roku w kompleksie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Początkowo było częścią Gdyńskiego Centrum Innowacji, jednostki budżetowej Gminy Miasta Gdyni. W marcu 2012 roku, uchwałą Rady Miasta Gdyni, Centrum uzyskało status odrębnej jednostki i przekształciło się w samorządową instytucję kultury. 26 lipca 2010 roku ruszyła rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, a wraz z nią budowa nowego budynku Centrum Nauki Experyment. Powstał nowoczesny obiekt wystawienniczy połączony z kompleksem konferencyjnym. W weekend 7-8 września 2013 roku odbyło się wielkie otwarcie Experymentu w nowej odsłonie – po dwuipółletniej rozbudowie przestrzeń wystawiennicza powiększyła się siedmiokrotnie, powstały sale laboratoryjne. Podczas pierwszego weekendu nowe wystawy odwiedziło 5 tysięcy osób! W kolejnych latach Centrum prezentowało liczne wystawy czasowe oraz powiększało zakres ekspozycji stałych. Wykształciło wiele form działań edukacyjnych, kulturowych i naukowych.

4. Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku

• Zapisy przyjmowane są :

• w sierpniu na okres od września do grudnia,

• w grudniu na okres od stycznia do  marca,

• w marcu na okres od kwietnia do sierpnia.

•Rezerwacje należy potwierdzić dwa tygodnie przed przyjazdem.

W Instytucie działało kilka reaktorów jądrowych. W latach 1958-1995 działał reaktor "EWA" (Eksperymentalny, Wodny, Atomowy) sprowadzony z ZSRR i zmontowany w Świerku, o mocy początkowo 2 MW powiększonej do 10 MW. W marcu 1963 roku oddano do użytku skonstruowany wyłącznie przez polskich naukowców reaktor "Anna" o mocy 10 kW, służący do badań fizyki reaktorów. 29 grudnia 1964 uruchomiono kolejny reaktor całkowicie polskiej konstrukcji o nazwie "Maryla", a w 1973 reaktor "Agata" o konstrukcji podobnej do reaktora "Maria".

W grudniu 1974 uruchomiono działający do dziś reaktor "Maria", który od podstaw został zbudowany w Polsce, choć oparty na radzieckim pomyśle - reaktorze MR w Instytucie Kurczatowa w Moskwie.

luty 2024