21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień przypada  21 listopada (sobota). Hallo World Day to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.

Życzliwość (wg wikipedii) to – przyjazne usposobienie.  Cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i gotów jest działać w tym celu, aby działo im się dobrze.  Jedna z cnót społecznych, która wyraża się w postawie, czynach i słowach, wobec drugiego człowieka lub ludzkiej wspólnoty. Człowiek życzliwy łagodzi cierpienia i przyczynia się do szczęścia innych. Budzi podziw nie tyle ze względu na czyn, ile na jego przyjazną postawę. Potrafi się on cieszyć z cudzego szczęścia, obca natomiast jest mu satysfakcja z czyjegoś niepowodzenia

Prof. Tadeusz Gadacz w swej książce „Uniwersalne prawdy i prawa życia” przytacza definicje życzliwości z „Etyki eudemejskiej” Arystotelesa , gdzie ten ostatni używa w oryginale słowa eunoia. Odpowiednikiem tego słowa w języku angielskim jest „goodwill”, różniące się od jego synonimu „kindness”, któremu jednak bliżej do uprzejmości. O ile uprzejmość może być aktem bez życzliwości, o tyle życzliwość zawiera w sobie uprzejmość. „Być uprzejmym” można być tylko w stosunku do drugiego człowieka, podczas gdy „życzliwość” to raczej postawa życia, która może (ale nie musi) wyrażać się w uprzejmości.

Współcześnie żyjący profesor psychologii Shalom H. Schwartz zaliczył życzliwość (ang. benevolence) do podstawowych ludzkich wartości, kategoryzując ją w grupie: self – transcendence („przekraczanie ja”) i definiuje jako: troska o dobro najbliższych, rodziny, przyjaciół, znajomych, przyjaźń, miłość.

Przykłady działań z okazji Międzynarodowego Dni życzliwości:

https://langero.com/dzien-zyczliwosci/

Pomysł na zajęcia wychowawcze:

https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2018/11/20/zyczliwosc-czy-jest-jeszcze-komus-potrzebna/

Film do wykorzystania

https://www.youtube.com/watch?v=qLGNj-xrgvY&feature=emb_logo

Polecam skorzystanie z ciekawych scenariuszy w wersji zdalnej:

https://badzkumplem.cartoonnetwork.pl/#/dla-szkol

Podkasty

Strefa Psyche Uniwersytet SWPS https://podcasts.apple.com/sg/podcast/%C5%BCyczliwo%C5%9B%C4%87-zdrowie-czyli-przepis-na-szcz%C4%99%C5%9Bcie-maria/id1437994794?i=1000423785997

Co nas pociąga w ludziach najbardziej? Życzliwość – podkasz TOK FM

https://audycje.tokfm.pl/podcast/77058,Co-nas-pociaga-w-ludziach-najbardziej-Zyczliwosc-powtorka

Ciekawy artykuł

https://dziecisawazne.pl/zyczliwosc-to-cos-wiecej-niz-bycie-milym-to-wewnetrzna-postawa-filozofia-zycia/

Akcja społeczna

https://agnieszkazapart.pl/zaraz-zyczliwoscia-akcja-spoleczna

Pozdrawiam serdecznie:)

Anna Kiełb