Materiały IPN w j. ukraińskim

Szanowni Państwo,

Drodzy Nauczyciele, Opiekunowie, Wychowawcy,

na skutek brutalnej agresji putinowskiej Rosji na naszego wschodniego sąsiada – w Polsce znalazły schronienie setki tysięcy ukraińskich dzieci i młodzieży. I choć nasi goście bardzo by chcieli powrócić do swoich domów, wiemy, że teraz jest to niemożliwe. Ich pobyt w Polsce potrwa kilka miesięcy, może nawet kilka lat. W związku z zaistniałą sytuacją Instytut Pamięci Narodowej przygotował wirtualną paczkę edukacyjną, w której można znaleźć parę ciekawych publikacji i wystaw z naszego dorobku w języku ukraińskim. Zachęcamy do ich wykorzystania i udostępnienia wszystkim zainteresowanym. Z pewnością w najbliższym czasie będziemy tę bazę rozszerzać o kolejne pozycje.

Pod poniższym linkiem znajdą Państwo materiały IPN przetłumaczone na język ukraiński. Być może będą dla Państwa przydatne:

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/wirtualna-paczka-edukac/jestesmy-razem

 

Uwadze polecam „Przewodnik po historii Polski” w języku ukraińskim. To materiał opracowany kilka lat temu z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Historia w pigułce. Żeby mieli Państwo porównanie – pod linkiem poniżej jest również wersja po polsku:

https://przystanekhistoria.pl/pa2/biblioteka-cyfrowa/publikacje/24049,Przewodnik-po-historii-Polski-9662016.html

 

„Przewodnik…” można wykorzystać do zainteresowania uczniów ukraińskich historią kraju, w którym obecnie przebywają. Materiał stanowią dość zwarte, proste teksty oraz wiele ilustracji i map, które mogą być wykorzystane przy prezentowaniu danego tematu.

 

Pod pierwszym linkiem IPN umieścił także inne materiały – np. biograficzne, poświęcone postaci gen. Zaruskiego, współpracy Piłsudskiego z Petlurą, operacji (anty)polskiej NKWD oraz broszura o walce Rzeczpospolitej w latach 1939-1945 (polska wersja językowa do pobrania tu: https://przystanekhistoria.pl/pa2/biblioteka-cyfrowa/publikacje/61041,Walczaca-Rzeczpospolita-19391945.html)