II 2022 Boot Camp - wszechstronny trening obwodowy na lekcji wychowania fizycznego

Boot Camp to rodzaj treningu, który zyskuje w Polsce coraz większe zainteresowanie. Jest to bardzo popularna forma treningu z USA, Australii i Wielkiej Brytanii. Model i zasady tych zajęć zaczerpnięty został z  metodologii amerykańskich treningów wojskowych opracowanych na początku XX wieku. Trening Boot Camp jest ukierunkowany na wszechstronne budowanie wytrzymałości, siły, szybkości i ogólnej sprawności fizycznej. Ta forma kierowana jest w zasadzie dla każdego wieku, a więc i dla każdego etapu edukacyjnego. Ogromnym walorem tej formy jest bazowanie na prostych formach ruchu. Zajęcia mogą być budowane  z wykorzystaniem przyboru lub bez, infrastruktury terenu. Obciążeniem w wykonywanych ćwiczeniach  może być ciężar własnego ciała albo pokonywanie oporu i ciężaru ciała współćwiczącego. Trening Boot Camp jako forma zajęć wykorzystywana w zajęciach wychowania fizycznego, zajęciach pozalekcyjnych. Może być realizowany na hali gimnastycznej, korytarzu szkolnym, małych salach gimnastycznych, a przede wszystkim i to jest ogromny walor tej formy ruchu, na świeżym powietrzu. Boisko szkolne, park, pobliski orlik – to miejsca, które można wykorzystać do tej formy zajęć. Główne założenia trening to:

  • to kształtowanie wytrzymałości, ze wzmacnianiem całego ciała poprzez oddziaływanie na różne partie mięśni,
  • opieranie się na sekwencji ćwiczeń, ułożonych zgodnie z założeniem treningu obwodowego,
  • zajęcia odbywające się zazwyczaj na świeżym powietrzu,
  • wykonywanie przez całą grupę poleceń trenera, który cały czas towarzyszy ćwiczącym,
  • ćwiczenia wykonuje cała grupa,
  • plan zajęć jest tak układany, by każdego dnia lub przy każdym treningu powtarzać poznane ćwiczenia , urozmaicać je lub zwiększać liczbę powtórzeń.

Zajęcia treningu Boot Camp budujemy podobnie jak każdą jednostkę lekcyjną. Rozpoczynamy od części wstępnej, czyli rozgrzewki, której głównym celem jest przygotowanie ciała do treningu wytrzymałościowemu.  Ta część trwa około 10 min. Druga część treningu to tak jak w wychowaniu fizycznym – część główna. Ta część zbudowana jest zarówno z sekwencji ćwiczeń powszechnie znanych (takich jak: przysiady, pompki, podskoki, bieganie, ćwiczenia w parach czy rywalizacje grupowe, np. wyścigi, walki zgodne z zasadami ustalonymi przez trenera), jak i ćwiczeń, których w takiej postaci jeszcze nie próbowałaś (np. przysiad z podskokiem i obrotem o 45 stopni lub podpór przodem z nogami na ławce i naprzemiennymi wymachami nóg w górę). Ćwiczenia są dopasowywane do możliwości grupy i stają się coraz trudniejsze wraz z jej zaawansowaniem. Czas tej części treningu to zazwyczaj 30-40 minut. Trzecia część zajęć czyli końcowa to stretching, ćwiczenia rozciągające, rozluźniające ciało, które trwają około 10 minut. Teoria treningu Boot Camp mówi o trzech podstawowych etapach. Małe 6-12 osobowe grupy rozpoczynają trening na poziomie podstawowym. Pierwszy etap trwa 8-10 tygodni. Uczestnicy spotykają się 2-3 razy w tygodniu i ćwiczą 30-45 minut. Kolejna faza treningu trwa 6-8 tygodni. Grupy ćwiczą 3-5 razy w tygodniu, wydłużając czas ćwiczeń. Trenują od 45 do 60 minut dziennie. Ostatni etap Boot Camp trwa 4-8 tygodni. Uczestnicy ćwiczą 5-6 razy w tygodniu, po 60-90 minut. Zdarza się, że zwiększają liczbę treningów nawet do dwóch dziennie.

Poniżej zamieszczam przykładowe linki do zajęć, przez które mogą Państwo zwizualizować formę wyżej opisanego  treningu.

https://youtu.be/QqYRiIbFUEw  (5:38) Small Space Workouts - Cardio & Full Body

https://youtu.be/2vLndKrwTUI (4:03) 3 Line Circuit Workout - Group Training Ideas

https://youtu.be/TklRpGuHWB8 (3:50) Boot Camp Drills - New ways to Train your Clients

https://youtu.be/eXNutJFa-Dc (7:08) Boot Camp Training - Group Training - 107 people

https://youtu.be/d2mm_GZ_Y9E (2:55) Group Fitness Training - Team Building - Bootcamp

W ramach Projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „WF z AWF – Aktywny powrót do szkoły” – brałam udział w szkoleniu przygotowanym dla nauczycieli wychowania fizycznego. Tam też zetknęłam się z treningiem Boot Camp. Prowadzący przykładowe zajęcia dr. Wojciech Sakłak (starszy wykładowca AWF Gdańsk), przedstawił ta formę prowadzenia zajęć jako propozycję lekcji wychowania fizycznego. Poniżej znajdą Państwo gotowy scenariusz zajęć  wychowania fizycznego dla szkoły ponadpodstawowej prowadzonych formą Boot Camp. Jest to propozycja zajęć, które można zmodyfikować i dostosować do dowolnego etapu edukacyjnego i warunków organizacyjnych placówki.

Scenariusz – Boot Camp /uploads/m.kulik/Scenariusz_III_etap_ponadposdstawowe_13_BootCamp.pdf

Literatura:

  1. https://myfitweb.pl/
  2. https://www.poradnikzdrowie.pl/
  3. https://pl.wikipedia.org/
  4. Materiały szkoleniowe programu MEiN  „WF z AWF” – „Aktywny powrót do szkoły”. AWF Gdańsk 2021