XII Kto wymyślił choinki? Pracujemy zdalnie plastycznie

 

Izabela Janocha

doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

izabelajanocha@cen.edu.pl

„Kto wymyślił choinki?”

 

Poeta Konstanty Ildefons Gałczyński w swoim wierszu napisał, że choinki to dzieło poety. Choinka to jeden z najpiękniejszych elementów Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku szkolnym nie ustroimy wspólnie ze swoimi uczniami tej jednej, stojącej w klasie, kolorowej, wymarzonej choinki. Ale zrobimy to – każdy w swoim domu, podczas zdalnych lekcji.

Oto kilka propozycji do wykorzystania na zdalnych zajęciach. Wszystkie propozycje dotyczą choinki.

Wiersz K.I. Gałczyńskiego  znajdziesz w zbiorach poezji dla dzieci pod tym samym tytułem „Kto wymyślił choinki” lub tutaj. Inne wiersze o choinkach i teksty, dostępne są w ciekawym opracowaniu „Wiersze i opowiadania nie tylko do czytania” wydanym przez MAC Edukacja.

Piosenki o choince znajdziesz tutaj. I tutaj.

Dziś nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Dzięki ozdobionemu drzewku Święta stają się magiczne, pachnące lasem i słodyczami. Według tradycji choinkę stroimy przeróżnymi ozdobami: szklanymi bombkami, światełkami, łańcuchami, „anielskim włosem”, cukierkami w błyszczących papierkach, piernikami. Robimy to zwykle tuż przed Wigilią. Tradycja ta przywędrowała do Polski niedawno, na przełomie XVIII i XIX wieku z Niemiec. Takie udekorowane drzewko było symbolem życia, płodności i odrodzenia.

Zwyczaj ozdabiania choinki znali już wcześniej Górale. Ich choinka zawieszana była „do góry nogami” pod sufitem i nazywała się „jutka”. Była przyozdabiana różnymi słodyczami i suszonymi owocami. Ozdoby te miały swoje znaczenie, np. orzechy oznaczały dobrobyt i moc, jabłka symbolizowały raj, zdrowie i urodę, światełka symbolizowały obraną drogę, a aniołki opiekę nad domem i domownikami.

A co zdobiło polskie domy zanim nastała moda na choinki?

W Święta pod powałą wieszano jemiołę, która godziła skłócone pary i łączyła zakochanych.

Bardzo popularna była podłaźniczka, czyli gałąź lub czubek świerka, sosny lub jodły , zawieszony pod sufitem i ozdobiony jabłkami, orzechami, piernikami, ozdobami z papieru, bibułki i słomek.

Przepiękną, delikatną ozdobą wieszaną pod powałą były światy czyli subtelne konstrukcje zrobione z opłatków farbowanych na różne kolory lub białych.

Na uwagę zasługują również pająki – dekoracje wykonane z delikatnych słomek, wstążeczek i kolorowych wełenek i bibułki. Ich konstrukcje przypominały delikatne żyrandole.

Przedstawiam kilka propozycji działań plastycznych dotyczących choinki świątecznej, do wykonania podczas zdalnych lekcji:

  1. Choinki geometryczne z figur geometrycznych.

  2. Choinka z kolorowych pasków papieru.

  3. Choinka z pasków papieru zwiniętych w ruloniki.

  4. Choinka przecinana.

Instrukcja do wykonania choinek geometrycznych

 

  1. Przygotuj kartkę o formacie A4, kolorowy papier z wycinanek lub gazet, klej, nożyczki, ołówek.

  2. Na kartce narysuj jak największy trójkąt – to będzie kształt twojej choinki. Rysuj ołówkiem tak, aby linia była prawie niewidoczna.

  3. Teraz wytnij różne figury geometryczne o różnych wielkościach i barwach.

  4. Ułóż wycięte figury na wyznaczonym ołówkiem kształcie choinki.

  5. Teraz przyklej figury pamiętając o staranności.

  6. I gotowe!