V 2019 Nietypowe instrumenty muzyczne – bum bum rurki

Izabela Janocha – doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

Bum bum rurki to niezwykła, banalnie prosta zabawka edukacyjna, która ma już20 lat, a w Polsce od kilku lat bije rekordy popularności wśród nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Autorem bum bum rurekjest Craig Ramsell, mieszkaniec stanu Arizona. Jak sam opowiada, zainspirowały go do stworzenia instrumentu tekturowe rurki – pozostałe po papierze do pakowania prezentów,kiedy przypadkowo uderzył nimi o blat kuchenny, wydały różne dźwięki. I tak zaczęło się eksperymentowanie, które doprowadziło do stworzeniakolorowych rurek o jednakowej grubości i różnej długości. Podstawowy zestaw to osiem rurek gamy C-dur, gdzie kolorystyka odpowiada określonym dźwiękom. Wykonane są z tworzywa sztucznego, które jest wytrzymałe, nie łamie się i nie zgniata.

Nagrodzone wieloma nagrodamibum bum rurki stały się idealne w nauczaniu podstawowych elementów muzyki. Wykonane z bezpiecznego lekkiego tworzywa, świetnie sprawdzają się w szybkiej nauce rytmu. Granie na bum bum rurkach polega na uderzaniu nimi o dowolną powierzchnię.Można ich też użyć jako dzwonków harmonicznychi grać na nich pałeczkami lub łyżkami. Bum bum rurki wspaniale kreują zabawy grupowe oraz gry zespołowe.

W Polsce propagatorem i autorem ćwiczeń z bum bum rurkami oraz wielu artykułów i szkoleń jest Dawid Gacek. Twierdzi on, że bum bum rurki nie nudzą się dzieciom, ponieważ można je wykorzystywać na różne sposoby.Dawid Gacek podpowiada, jak za pomocą bum bum rurek rozwijać poczucie rytmu, harmonii, melodii, ponadto rozwijać zdolności ruchowe i oczywiście wyobraźnię.

Bum bum rurki są doskonałym narzędziem do wykorzystania na zajęciach ruchowych, np. .: utrzymywanie rurki na otwartej dłoni w pozycji pionowej jest świetnym ćwiczeniem na koordynację wzrokowo ruchową, zabawy z rurkami pozwalają na szybkie uporządkowanie i ustawienie grupy według określonych rurkami zasad: od najkrótszej do najdłuższej lub według kolorów itp.

Ćwiczenia tego rodzaju mogą się odbywać w sali gimnastycznej, ale i sali lekcyjnej, w rozsypce i w kręgu bądź w rzędach, wszystko zależy od nas, od zespołu klasowego.

Przykłady ćwiczeń rytmicznych to uderzanie rytmiczne w podłogę, ramię lub kolano sąsiada. Podczas takiego rytmicznego uderzania można śpiewać piosenkę, lub recytować wierszyki, czy rymowanki.

Ćwiczenia harmoniczne polegają na odkryciu przez dzieci, że niektóre dźwięki pięknie ze sobą współbrzmią, i że można je zagrać do poznanej piosenki.

Do zestawów bum bum rurek dołączone są kolorowe nuty, pozwalające na zagranie konkretnych popularnych wśród dzieci piosenek.

Przydatność tych nietypowych instrumentów jest nieoceniona w pracy z dziećmi. Zachęcam do przejrzenia proponowanych zasobów Internetu i zabawy z bum bum rurkami.

Pliki do pobrania
Przydatne linkiPobierz