XI 2020 W czasie deszczu dzieci się nudzą

Małgorzata Pietruk

Doradca metodyczny wychowania przedszkolnego

Złota polska jesień nie zawsze rozpieszcza nas jesiennym słońcem i zapachem dymu z ogniska. Częściej gości  nas deszczem, zimnym wiatrem i szaroburym niebem, które nie zachęca do spacerów. Jesienny deszcz ma też swój urok – w końcu to dzięki niemu powstają kałuże, po których można skakać. Jednak kiedy pogoda nie sprzyja, ze spacerów wracamy szybciej i pozostaje szukanie rozrywki w czterech ścianach ciepłego pomieszczenia. Co robić, aby wyzwalać w naszych małych podopiecznych kreatywność i chęć do twórczego działania. Zachęcam do tworzenia mas plastycznych, z których dzieci mogą wyczarować wszystko. Atrakcją samą w sobie jest mieszanie składników, z których powstają niezwykłe masy. Bawiąc się masami przygotujcie odpowiednio dzieci oraz miejsce, w którym będziecie się bawić. W naszym przedszkolu mamy do dyspozycji salę gimnastyczną. Miejsce zabawy zabezpieczamy folią. Dzieci ubierają się w wygodne stroje, które po zabawie są zawsze do  prania. Zadbajcie o ubrania na przebranie. Przygotowujcie dla dzieci stanowiska zabawy – miski, produkty z których będą tworzyć masy, dodatkowe przedmioty do zabawy lub ozdoby mas. Dobra organizacja to połowa sukcesu. Resztę sukcesu stanowi pomysłowość naszych dzieci. Nie bójcie się próbować, nie bójcie się pobrudzić, a zobaczycie szczęście na dziecięcych twarzach.  

Rosnące farby - masy plastyczne do malowania.

Do wykonania rosnących farb potrzeba po jednej równej porcji soli, mąki oraz wody. Te trzy składniki mieszamy razem i powstaje bazowa masa do rosnących farb. Masę bazową możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami. Z masy wykonujemy dowolne obrazy, które zapiekamy w mikrofali przez 30 sekund. Masa po wypieczeniu wysycha, twardnieje  i unosi się i tworząc piękny wielobarwny efekt spieczenia.

Piasek księżycowy z mąki - masa plastyczna

Do wykonania masy potrzebna 0,5 kg mąki ziemniaczanej, szklanka oleju. Dzieci mieszają  w misce składniki. Po czym powstaje masa w postaci piasku. Z masy dzieci budują, tworzymy pomysłowe budowle. Do zabawy możemy wykorzystać foremki do piasku.

Masa solna.

Do przygotowania masy solnej potrzebne są dwie porcje mąki, dwie porcje soli, jedną porcję wody. Wszystkie składniki mieszamy. Z masy solnej wykonujemy ozdoby, zabawki. Wszystko ozdabiamy. Suszymy w piekarniku lub pozostawiamy do samoistnego wyschnięcia.

Kolorowy ryż

Potrzebny jest ryż lub inne ziarno, makaron, kasza jaglana, barwniki spożywcze, ocet, słoiki. Ryż wsypujemy do słoika, wlewamy odrobinę (łyżeczkę) octu i barwnik, zakręcamy słoik   i energicznie potrząsamy. Można użyć butelki lub innego naczynia. Odkręcamy słoik   i czekamy, aż gotowy produkt wyschnie. Zabaw ryżem jest wiele: możemy mieszać kolory, wyklejać, przesypywać… Jest niezastąpiony przy zabawie w sklep. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze bawić się ryżem suchymi rękami – przy kontakcie z wodą lub śliną ryż farbuje.

 

Miłej zabawy z masami.