IX 2022 Przedszkolak przyjacielem książek

 

 

Małgorzata Pietruk

doradca metodyczny wychowania przedszkolnego

malgorzatapietruk@cen.edu.pl

 

 

Przedszkolak przyjacielem książek

 

Książka towarzyszy człowiekowi już od najmłodszych lat. Od człowieka zależy w jaki sposób będzie wykorzystywał każde spotkanie z książką. Zgodnie z sentencją „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, pielęgnujmy w najmłodszych zamiłowanie do książek. Niech przedszkolak stanie się przyjacielem książek. W jaki sposób osiągnąć sukces czytelniczy wśród dzieci.

Propozycje projektów czytelniczych.

„Poczytajki, zabawiajki”, „Czas na relaks”, „Magiczne chwilki z książeczkami” – są to nazwy akcji, podczas których nauczyciel aktywnie czyta dzieciom utwory literatury dziecięcej. 

„Skrzacikowy Kącik Książki Przechodniej” – miejsce gromadzenia przez dzieci książek, które już przeczytały, wymiana książek między dziećmi.

„Znani czytają dzieciom” – zapraszanie do placówki osób, które posiadają pasje, wykonują ciekawy zawód. Goście czytają dzieciom literaturę, opowiadają o swoich zamiłowaniach, zachęcają dzieci do czytania.

„Bajkowa gra terenowa” - Zabawa odbywa się na dworze. Zadania dostosowane są do możliwości i umiejętności. Dzieci otrzymują na początku zabawy mapę, według której muszą się poruszać. Młodszym dzieciom pomagają wychowawcy. Starsze dzieci możemy podzielić na mniejsze grupy. Każda grupa wyposażona w mapę, poszukuje zgodnie z planem odszukać bajkowe krainy, w których muszą wykonać zadania np.

  • Kraina Jasia i Małgosi – ozdabianie pierniczków,
  • Kraina Złotej Rybki – wyławianie za pomocą magnetycznej wędki złotych rybek,
  • Kraina Calineczki – opatrywanie złamanego skrzydełka jaskółki,
  • Kraina Kopciuszka – przebieranie grochu i maku,
  • Kraina Złotowłosej- układanie zastawy stołowej zgodnie z zasadami,
  • Kraina Czerwonego Kapturka – układanie bukietów kwiatów.

Ile głów, tyle pomysłów na krainy. Poszukując Bajkowych Krain, dzieci muszą wykazać się również sprawnością ruchową, wykonując określone zadania sprawnościowe: przejście po kamieniach, rzut szyszką do celu, przeskoki przez strumień, pokonanie tunelu itp. W każdej Krainie dzieci otrzymują fragment puzzla, liter, wyraz. Na zakończenie gry dzieci muszą ułożyć obrazek z puzzli. Odczytać wyraz z liter lub zdanie z wyrazów. Odnalezienie wszystkich Krain, zaliczenie wszystkich zadań oraz rozwiązanie głównego hasła pozwala dzieciom otworzyć skrzynię skarbów, która jest ukryta na końcu „Bajkowej Gry Terenowej”. Co zawiera skrzynia jest uzależnione od fantazji nauczyciela.

Konkurs „Potyczki z literaturą” - organizujemy konkurs, grupowy, przedszkolny, miedzyprzedszkolny. Ważne jest logistyka wydarzenia: przygotowanie dekoracji i scenerii  literackie, zadań literackich dostosowanych do możliwości i umiejętności  dziecięcych, powołanie jury, zdobywanie punktów, przeliczanie punktów,  wręczenie nagród oraz dyplomów. W konkursach najważniejsza jest dobra zabawa. Nie ma wygranych, nie ma przegranych. Wszyscy są zwycięzcami. Każdy otrzymuje nagrodę.  

Zaprezentowane propozycje zostały przetestowane w macierzystej placówce. Przyniosły zamierzone efekt. Dzieci obcowały z literaturą, dobrze się bawiły i stawały się przyjaciółmi książek.