VI 2020 Dmuchawce latawce wiatr …– propozycja zajęć plastycznych

Katarzyna Fiebiger - doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

Dmuchawce latawce wiatr …– propozycja zajęć plastycznych

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) to jedna z najbardziej znanych i powszechnie występujących roślin w Polsce. Jego dobroczynny wpływ na nasze zdrowie został już dawno doceniony i z tego też powodu znalazł szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. W zależności od regionu Polski możemy spotkać go pod też innymi nazwami - lwi lub wilczy ząb, dmuchawiec, mlecz czy pępawa. Surowcem farmaceutycznym jest korzeń, ziele, liść i kwiatostan. We wszystkich jej częściach występuje substancja aktywna o nazwie terpen. Ponadto zawiera duże ilości garbników oraz inulinę, fitosterole, fenolokwasy, karotenoidy a także sole mineralne, witaminę C, witaminy z grupy B oraz olejek eteryczny. A napary i syropy mają działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, pod warunkiem, że zbierzemy je z dala od dróg, fabryk i zanieczyszczonego terenu. W tym roku zrobiłam syrop z kwiatostanów i w ten sposób może uchronię swoją rodzinkę przed przeziębieniami a w szczególnie przy infekcjach górnych dróg oddechowych i kaszlu, bo to naturalne lekarstwo z natury bez chemii.

         Napisałam o tym, ponieważ lekcje o zdrowiu mają być wkrótce obowiązkowe. Rozważa się wprowadzane do szkół– wiedzy o zdrowiu. Nie będzie to osobny przedmiot, ale jako lekcje prowadzone np. w ramach godzin wychowawczych. Zakres przedmiotu miałby zakładać nabycie wiedzy i umiejętności między innymi takich jak: zasady zdrowego trybu życia; praw i obowiązków pacjenta; poznanie wybranych jednostek chorobowych. Ponadto dotyczyłby podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy; podstawowej wiedzy w zakresie zbilansowanego sposobu odżywiania; metod redukcji stresu oraz oceny konsekwencji  działań profilaktycznych zapobiegających chorobom i znaczenia sportu w naszym życiu.

         Rozmawiając ze swoimi uczniami w klasach młodszych i pracując metodą projektu oprócz walorów zdrowotnych możemy spojrzeć na naszego mniszka w sposób artystyczny. Tym bardziej, może zachwycać, bo w różnych postaciach wygląda inaczej i pięknie. Jako kwiat ma śliczną żółtą barwę i gęsto utkane, cienkie płatki. Jako dmuchawiec jest lekki i wdzięczny. I choć nie odznacza się wyszukaną kolorystyką ani spektakularnym kształtem, to jednak jego efemeryczna i delikatna forma jako pierzasta kula potrafi zachwycać.

         Aby wykonać swoją osobliwą pracę przedstawiającą dmuchawca trzeba przygotować kartkę dowolnego koloru, ponieważ jego biel będzie wyglądał na każdym pięknie. Ponadto papierową rolkę, nożyczki, patyczki higieniczne, kawałek waty, zielony papier do wykonania liści i białą farbę lub białą pastę do zębów. Naciętą rolką malujemy kule a patyczkami i watą nasionka, które przyczepione do puszystych spadochroników i będą rozsiane przez wiatr. Na łące, gdy będziesz zdmuchiwać dmuchawca pamiętaj, że właśnie wysyłasz w podróż nowe nasiona tej rośliny i w nagrodę może ona spełnić twoje życzenie. Zatem nie zapomnij pomarzyć:)

         Inna wersja, to ta kiedy możemy zrobić żółtego kwitnącego mlecza. Oprócz materiałów jak wyżej potrzebna będzie jeszcze żółta plastelina i żółta farba, którą pomalujemy pocięte patyczki.

       Mlecze i dmuchawce to w naszym klimacie kwiecień, maj i czerwiec. Zatem śpieszmy się utrwalić piękno przyrody z naszymi dziećmi. Wykorzystane fotki (poza moim syropkiem) pochodzą z zasobów internetowych a poniższy filmik z Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum mleka z Youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=RqhyZO0YOis