IV 2020 Propozycje nietypowych technik graficznych i malarskich dla dzieci i młodzieży

Danuta Lech - doradca metodyczny plastyki i edukacji plastycznej

Propozycje nietypowych technik graficznych i malarskich dla dzieci i młodzieży

Dwie propozycje dla dzieci i młodzieży  wieku od 7 -19 lat, do których można wykorzystać  tradycyjne i nietypowe materiały. Pomysły są wynikiem poszukiwań twórczych i chęci urozmaicenia tradycyjnych technik graficznych i malarskich. Do tych innowacji wykorzystano materiały naturalne i spożywcze z  naszego otoczenia. Życzę twórczego doświadczania - Danuta Lech.

Tęczowe motyle

Chyba każdy z Was znajdzie w domu pudełko pasteli olejnych. To wspaniałe kredki, które pięknie się mieszają. Można to jeszcze bardziej poprawić rozmywając je zwykłym... olejem. Skorzystajcie z piękniej pogody i jeśli macie okazję, wyjdźcie do ogrodu lub na balkon.

Potrzebujemy:

Pastele olejne, kartka, olej roślinny (wystarczy mała ilość), pędzel, wykałaczka, patyczek kosmetyczny

Tu nie są potrzebne opisy krok po kroku. Swobodnie twórzcie i sprawdzajcie różne efekty. Bawcie się dobrze:)

Bukiet kwiatów inaczej

Idąc na spacer możecie zobaczyć jak przyroda budzi się do życia. Dzisiaj wykorzystamy ją, zmieniając pędzle na kwiaty i gałązki. Zbierzcie kilka listków i kwiatów. Najlepsze będą te o twardych pędach i liściach. Upewnijcie się, że nie niczycie czyjejś własności. Jeśli macie ogród, będzie Wam zdecydowanie łatwiej. Jeśli chcecie uszczknąć kawałek roślinki doniczkowej spytajcie pierw o zgodę rodziców. 

Potrzebujemy: 
Kilka rodzajów liści i kwiatów, tektura lub podobrazie, farby akrylowe (mogą być również plakatowe), pędzel, wałeczek gąbkowy, paleta lub kartonik do mieszania farb, folia zabezpieczająca. Kto boi się ubrudzić może włożyć rękawiczki. 

1. Na paletę nakładamy farbę. Możemy zmieszać kilka odcieni. 
2. Na farbę nakładamy wybraną roślinkę i dociskamy. Przekładamy na naszą tekturkę. Traktujemy roślinkę jak stempelek. Podobnie postępujemy z innymi kwiatami.
3. Na koniec możecie domalować żółte środki pędzelkiem.