Platforma Universality.io a nauczanie online

W ostatnim czasie na stronach oświatowych, także stronach kuratoriów oświaty,  proponuje się szkołom  różne narzędzia do nauczania online. Wśród sugerowanych narzędzi znalazła się platforma Universality.  Darmowa platforma ułatwiająca prowadzenie zajęć online rekomendowana jest  przez Ministerstwo Cyfryzacji . Platforma jest przystosowana do prowadzenia każdego przedmiotu szkolnego. Zainteresowałam się tą propozycją i przejrzałam funkcje  platformy.

Edukacja | Universality - łączy biznes z nauką

Ze strony głównej  użytkownicy dowiadują się, że cyt. Universality to innowacyjna platforma łącząca środowiska akademickie i biznesowe. Pomaga wykładowcom tworzyć praktyczne sylabusy, studentom IT rozwijać pożądane na rynku kompetencje, a firmom budować zaplecze kadrowe według indywidualnych potrzeb biznesowych.

Czy przyda się więc nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych? Moim zdaniem warto z niej skorzystać, by zorganizować nauczanie uczniom szkół ponadpodstawowych. Dlaczego? Choć edytor lekcji i zadań jest prosty i funkcjonalny, to szata graficzna przypomina swym wyglądem materiały naukowe. Nic dziwnego, skoro to platforma dla studentów. Uczniowie szkół podstawowych, przynajmniej klas młodszych i średnich, oczekują interesującej szaty graficznej, przyciągającej oko - kolorowej, zaskakującej, motywującej do zainteresowania się materiałem. Innym problemem ograniczającym, moim zdaniem, możliwość korzystania z platformy przez młodszych uczniów jest konieczność zakładania kont przez uczniów na platformie Universality.io. Wolę platformy, które umożliwiają uczniom pracę bez logowania się. Młodzsze dzieci muszą mieć na to zgodę rodziców.

To fakt, dzięki narzędziu nauczyciel może przenieść swoje lekcje do sieci. Wprowadza na platformie swój przedmiot, dzieli go na lekcje i dodaje materiały. Następnie zaprasza uczniów do dołączenia do zajęć. Może zlecać wykonanie konkretnych zadań i obserwować ich postępy. Zaletą platformy jest łatwość konstruowania lekcji i zadań, dodawania materiałów, także materiałów multimedialnych. Niestety, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących nie mogą korzystać z gotowych szablonów, ponieważ w zasobach Universality zgodnie z intencją twórców platformy najwięcej materiałów dotyczy IT. Nauczyciele nie-informatycy raczej nie znajdą "gotowców". Za to mogą skorzystać z przywileju bycia twórcami materiałów, na co pewnie liczą administratorzy platformy.

Podsumowując, zachęcam nauczycieli szkół ponadpodstawowych do zainteresowania się platformą Universality.io  i przeniesienia niektórych zajęć do Internetu. Niżej przedstawiam kilka zrzutów ekranu edytora  Universality.io , ilustrujących działanie platformy.

Powodzenia!      

 

 

Opr. Mariola Rink-Przybylska