Szkoła Podstawowa w Sarbinowie

Tydzień Edukacji Globalnej  w naszej szkole odbył się po raz pierwszy i miał na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi  dzieciom z jakimi wyzwaniam i problemami zmaga się współczesny świat. W projekcie wzięli udział uczniowie klasy 0,II i III. Tegorocznym hasłem TEG jest „Razem Dla Pokoju”.   TEG w naszej szkole trwał od 02.11.2016 do 08.11.2016 r. Treści z edukacji globalnej realizowane były na zajęciach z edukacji polonistycznej, przyrodniczej, zajęciach komputerowych, zajęciach świetlicowych ,  ruchowych i plastycznych.

Pierwszego dnia uczniowie rozmawiali o prawach człowieka  i dostępie do edukacji. Odbyło się również spotkanie z wolontariuszką panią Krystyną Struś. Drugi dzień realizowany był pod hasłami: „Zdrowa żywność” , „Fair Trade”, „Nie” dla pracy dzieci na plantacji kakao. Efektem dnia była degustacja zdrowych surówek z ekologicznych upraw wykonanych przez klasę II pod opieką  pani Izabeli Wasilewskiej oraz przygotowanie zdrowego śniadania. Takie problemy jak: „Niesprawiedliwy handel”, praca dzieci na plantacjach, dostęp do edukacji i wody zrobiły tego dnia  na uczniach klasy II i III największe wrażenia  i wzbudziły dużo emocji. Na zajęciach świetlicowych pani Izabela Iwaniec wykonała z dziećmi etykiety FAIRTRADE , a dzieci postanowiły szukać w dużych sieciach handlowych artykułów  z certyfikatem.   Trzeci dzień upłynął na zabawach. Dzieci na przerwach, zajęciach świetlicowych, zajęciach ruchowych,  przerwach śródlekcyjnych poznały zasady gier i zabaw , w które bawią się ich rówieśnicy w Ghanie, Algierii i Zambii. Następny dzień był czasem na naukę. Uczniowie z klasy II i III ze swoimi wychowawcami Izabelą Wasilewską i Małgorzatą Jabłońską na zajęciach komputerowych przygotowali prezentację multimedialną. Uczniowie zbierali informacje o wybranych krajach i losach mieszkańców Globalnego Południa. Dzień zakończył się prezentacją w oddziale przedszkolnym. Prezentacje multimedialne można było oglądać w czasie przerw na korytarzu podczas TEG i kilka dni później. 

Ostatniego dnia obchodów TEG w naszej szkole uczniowie wzięli udział   w  quizie, zgadywankach – odpowiedzialny wychowawca oddziału przedszkolnego Jadwiga Osadowska  i nauczyciel biblioteki Izabela Wasilewska  oraz  konkursie plastycznym, którego koordynatorem była pani Małgorzata Jabłońska. Po rozstrzygnięciu konkursu prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Po zakończeniu obchodów TEG prace zostały wystawione w Bibliotece Publicznej w Sarbinowie.

 

 

Rok szkolny 2017/2018

 

Tydzień Edukacji Globalnej 18-26.11.2017 " Przyszłość świata zależy od nas!" w Szkole Podstawowej w Sarbinowie rozpoczął się spotkaniem wszystkich uczniów na prezentacji  o "Prawach dziecka". Najmłodsze dzieci miały okazję dowiedzieć się, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa. Uczniowie w grupach wzięli udział w warsztatach z zaproszonym gościem p. Agnieszką Puławą. Drugi dzień, to poznawanie przez pierwszoklasistów  sposobów i warunków  życia   w Afryce. Poznali kulturę, obyczaje, czy jest dużo, czy mało wody, plemiona i życie  w miastach. Tańczyli w rytmach muzyki afrykańskiej. Dzień zakończyli wspólną pracą  z klasą trzecią, gdzie na dużych arkuszach papieru przedstawili za pomocą rysunków, jakie życzeni i marzenia mogą mieć dzieci z Afryki. Środa była dniem pełnym wrażeń. Gościliśmy dzieci z ukraińskich domów dziecka, które wolny czas poświęcają teartowi tańca. Nasze dzieci poznały kulturę wschodnich sąsiadów, historię niektórych uczestników i zespołu. Klasa I i III po omówieniu zasad zdrowego żywienia, miała okazję poczęstować zespół tradycyjnym, polskim śniadaniem. W domu każdy przygotował produkty do śniadania,  rano dzieci przygotowały stoły, nakryły, a po pięknych występach goście śniadaniem byli zachwyceni. Nasze dzieci również brały udział  posiłku, każde samodzielnie przygotowało sobie drugie śniadanie, komponując zdrowe kanapki i róznorodne sandwiche. Czwartek, to podróż z bajką. Pierwszaki poznały Tosię, która odkryła czekoladę a bajka była punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi o sprawiedliwości, jakości żywności, którą spożywamy – jej pochodzeniu, przetwarzaniu, oraz pochodzenie naszego jedzenia w "Lilce i piknik". W piątek uczniowie dowiedzieli się jak powstaje zdrowy sok. "Od pąków, po zdrowy sok" -zadania z tablicą multimedialną, były wprowadzeniem do ostatniego zadania w TEG, wyciskania jabłek od miejscowego sadownika.