Szkoła Podstawowa w Sarbinowie

Tydzień Edukacji Globalnej  w naszej szkole odbył się po raz pierwszy i miał na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi  dzieciom z jakimi wyzwaniam i problemami zmaga się współczesny świat. W projekcie wzięli udział uczniowie klasy 0,II i III. Tegorocznym hasłem TEG jest „Razem Dla Pokoju”.   TEG w naszej szkole trwał od 02.11.2016 do 08.11.2016 r. Treści z edukacji globalnej realizowane były na zajęciach z edukacji polonistycznej, przyrodniczej, zajęciach komputerowych, zajęciach świetlicowych ,  ruchowych i plastycznych.

Pierwszego dnia uczniowie rozmawiali o prawach człowieka  i dostępie do edukacji. Odbyło się również spotkanie z wolontariuszką panią Krystyną Struś. Drugi dzień realizowany był pod hasłami: „Zdrowa żywność” , „Fair Trade”, „Nie” dla pracy dzieci na plantacji kakao. Efektem dnia była degustacja zdrowych surówek z ekologicznych upraw wykonanych przez klasę II pod opieką  pani Izabeli Wasilewskiej oraz przygotowanie zdrowego śniadania. Takie problemy jak: „Niesprawiedliwy handel”, praca dzieci na plantacjach, dostęp do edukacji i wody zrobiły tego dnia  na uczniach klasy II i III największe wrażenia         i wzbudziły dużo emocji. Na zajęciach świetlicowych pani Izabela Iwaniec wykonała z dziećmi etykiety FAIRTRADE , a dzieci postanowiły szukać w dużych sieciach handlowych artykułów  z certyfikatem.   Trzeci dzień upłynął na zabawach. Dzieci na przerwach, zajęciach świetlicowych, zajęciach ruchowych,  przerwach śródlekcyjnych poznały zasady gier i zabaw , w które bawią się ich rówieśnicy w Ghanie, Algierii i Zambii. Następny dzień był czasem na naukę. Uczniowie z klasy II i III ze swoimi wychowawcami Izabelą Wasilewską                   i Małgorzatą Jabłońską na zajęciach komputerowych przygotowali prezentację multimedialną. Uczniowie zbierali informacje o wybranych krajach i losach mieszkańców Globalnego Południa. Dzień zakończył się prezentacją w oddziale przedszkolnym. Prezentacje multimedialne można było oglądać w czasie przerw na korytarzu podczas TEG i kilka dni później. 

Ostatniego dnia obchodów TEG w naszej szkole uczniowie wzięli udział               w  quizie, zgadywankach – odpowiedzialny wychowawca oddziału przedszkolnego Jadwiga Osadowska  i nauczyciel biblioteki Izabela Wasilewska  oraz  konkursie plastycznym, którego koordynatorem była pani Małgorzata Jabłońska. Po rozstrzygnięciu konkursu prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Po zakończeniu obchodów TEG prace zostały wystawione w Bibliotece Publicznej w Sarbinowie.