Szkoła Podstawowa w Daszewie

 

 Tydzień Edukacji Globalnej w naszej placówce został zrealizowany w terminie 2 – 8 listopada 2016 r.   Zajęcia odbywały się przez cały tydzień, każdego dnia we wszystkich grupach wiekowych. Brało w nim udział  pięćdziesięcioro dzieci z klas „0”  i  I-III.                              
            Pierwszego dnia naszego projektu dzieci zostały zapoznane z ogólnymi informacjami o  Ziemi -  poznały kontynenty i dowiedziały się o zasobach  wody naszej planety.  Dzień  ten poświęcony był tematyce ekologicznej – mówiliśmy o zanieczyszczeniach kuli ziemskiej, ociepleniu globalnym i ochronie środowiska. Tego dnia również został ogłoszony konkurs plastyczny pt. „ Jak wyobrażasz sobie kraje rozwijające się po 2030 roku ”.

Drugiego dnia dzieci zostały zainteresowane różnorodnością kulturową, poprzez ciekawą  multimedialną podróż  po wielu krajach z różnych stron świata,  mogły podziwiać piękne miejsca na naszej planecie, zobaczyć jak żyją ludzie na różnych kontynentach. Mogły  podziwiać piękno natury  oraz różnorodność roślin i zwierząt.

Trzeciego dnia Tygodnia Edukacji Globalnej odbyły się zajęcia integracyjne na sali gimnastycznej  pod hasłem „ Razem dla Pokoju” na których dzieci uczyły się zasad tolerancji oraz uczestniczyły w warsztatach nauki grania na bębnach.  Dzieci zrozumiały jak ważne są  wzajemnych relacje w życiu codziennym, potrzeba rozumienia i akceptowania przedstawicieli innych kultur.

Kolejny dzień był dniem zabaw i gier. Korzystając ze scenariuszy zamieszczonych na Platformie szkoleniowej Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie i otrzymanych na szkoleniu  pomocy dydaktycznych  – dzieci poznały zabawy ruchowe,  gry planszowe
i karciane z różnych stron świata.  Ostatniego dnia uczniowie zapoznali się z problemem bezpieczeństwa żywnościowego, z zagrożeniem niedożywieniem, dostępnością pokarmu oraz zasadami zdrowego odżywiania i ekologiczną żywnością. Dzieci spotykały się również  
z wolontariuszem pracujący na misji w Afryce Panią Krystyną Struś, która pomogła przybliżyć nam jak ten problem wygląda w Afryce. Tego dnia  dzieci poznawały walory smakowe i odżywcze owoców egzotycznych oraz przyrządziły sobie śniadanie w zdrowym stylu. Został rozstrzygnięty również konkurs plastyczny i została zorganizowana wystawa przepięknych prac.

                                                                                                                                                                                                            Agnieszka Różańska- Kasprzak