Szkoła Podstawowa nr 2 w Sianowie


Tydzień Edukacji Globalnej w SP nr 2 trwał od 27 października do 4 listopada. Obejmował różnorodne działania podejmowane przez nauczycieli zaangażowanych w projekt. Do realizacji projektu włącznie z liderem włączyło się 12 nauczycieli.

Na lekcjach etyki w kl. 3b i 2b pani Eliza Sputo-Jessa przybliżyła uczniom "Prawa Dziecka" w Polsce i na świecie. Nauczycielka wykorzystała następujące materiały: „Moje prawa” czyli Konwencja o Prawach Dziecka, https://prezi.com/rdqa0jed3qmw/prawa-dziecka/ , „Mam prawo”, „Wszyscy ludzie rodzą się wolni” oraz teksty bajek „Słoń i człowiek”, „Społeczność szczurów”. Następnie do wybranego przez siebie prawa dzieci zrobiły ilustrację.

W świetlicy szkolnej nauczycielka Anna Zawistowska czytała uczniom ludowe bajki z różnych stron świata, a następnie przygotowała prace plastyczne do wybranych bajek.

Na zajęciach koła plastycznego pani Izabela Janocha wykorzystała stemple z mandalami i narodowe barwy afrykańskie do wykonania prac plastycznych związanych z Afryką. Galeria obrazów na blogu http://izowecudenka.blogspot.com/.

Nauczycielka bibliotekarka pani Renata Pomian stworzyła strefę gier planszowych i karcianych, w których uczniowie musieli „dotknąć” problemów krajów rozwijających się. Zapoznała również dzieci z pojęciem w malarstwie tingatinga i stworzyła wraz z uczniami mini galerię prac plastycznych. Zorganizowała wystawę z albumów i książek pod hasłem Edukacja Globalna.

Pani Agnieszka Żukowicz w klasie 2d poruszyła kwestię ochrony środowiska – wody. Celem zajęć było zwrócenie uwagi na problem braku wody w niektórych miejscach na świecie. Na zajęciach nauczycielka wykorzystała: prezentację „Woda – cennym dobrem i prawem człowieka” oraz film „Oszczędzaj wodę!” . Pomysły na oszczędzanie wody uczniowie odzwierciedlili w pracach plastycznych.

Pani Monika Bochra wprowadziła uczniów klasy 2c w tematykę różnorodności krajów i kultur poprzez poznanie elementów kultury tanzańskiej. Uczniowie na zajęciach odszukali na mapie świata Afrykę, rozmawiali o tym kontynencie i ludziach tam mieszkujących, a następnie odszukali Tanzanię, obejrzeli film o Tanzanii pt. „Przeżyć suszę” (www.dailymotion.com/video/x2kv00z), wysłuchali bajki „Jak małpy uratowały ryby”. Na podsumowanie zajęć uczniowie w grupach na mapie konturowej Afryki rysowali zwierzęta, które zamieszkują te tereny. Pani Bogusława Bindas przeprowadziła zajęcia dla uczniów klasy 3b, których tematyka dotyczyła praw człowieka w krajach rozwijających się. Uczniowie wykonali prace plastyczne wykorzystując kolory afrykańskie. Klasa 3a pod kierunkiem pani Wandy Gargas przygotowała prezentacje dotyczące krajów rozwijających się. Prezentacje zawierały informacje, zdjęcia i filmy. Zostały zaprezentowane przy użyciu TIK klasom młodszym. Pani Beata Matlęga w klasie 1b poruszyła problem zmiany klimatu na świecie, wraz z uczniami wykonała prace plastyczne techniką tingatinga. Wychowawczyni klasy 2a pani Małgorzata Siwiela poruszyła temat dotyczący żywności,
a w szczególności produkcji kakao realizując scenariusze „Skąd pochodzi twój posiłek?”.

Pani Anna Pianka opiekun Szkolnego Koła Caritas wraz z uczniami swojej klasy podjęła się kolejnej adopcji serca – objęła wsparciem  szesnastoletniego chłopca, ucznia klasy trzeciej  z Demokratycznej Republiki Konga. Z sukcesami uczestniczy w ogólnopolskich konkursach i akcjach: „Mój szkolny kolega
z misji”, „Opatrunek na ratunek”. SKC promuje wolontariat i zachęca do czytania zaprenumerowanego czasopisma „Świat misyjny”. Cyklicznie organizuje spotkania z wolontariuszami i misjonarzami.

Uczniowie oddziałów przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w spotkaniu z wolontariuszką p. Krystyną Struś. W spotkaniu wzięło udział 170 osób. Dzięki zaangażowani i wsparciu wicedyrektor Katarzyny Budnik wszystkie przedsięwzięcia podjęte w ramach TEG zakończyły się sukcesem.

 

Prezentacja

 Błękitny Marsz Pokoju 

https://www.youtube.com/watch?v=6AGmkzPONLE&feature=youtu.be

 

Rok szkolny 2017/2018

Szkoła Podstawowa nr 2 w Sianowie uczestniczyła w projekcie Edukacja globalna. Liderzy Edukacji na rzecz rozwoju. Nasza praca została doceniona na konferencji podsumowującej projekt i szkołę uhonorowano statuetką Szkoła Liderów 2017. Agnieszka Żukowicz – koordynator projektu - nagrodzona została statuetką – Lidera Edukacji Globalnej, ponadto została finalistką konkursu na scenariusz zgrywalizowanych zajęć lekcyjnych.
Zespół nauczycieli w składzie: Bogusława Bindas, Monika Bochra, Wanda Gargas, Izabela Janocha, Beata Matlęga, Anna Pianka, Renata Pomian, Małgorzata Siwiela, Eliza Sputo-Jessa, Anna Zawistowska prowadził szereg działań związanych z edukacją globalną. Były to m.in.: zajęcia tematyczne, zajęcia plastyczne, wystawy, gazetki, spotkanie z wolontariuszami, akcje charytatywne, strefy gier planszowych i karcianych, pokój zagadek - escape room.