Przedszkole w Boninie

Projek "Szkoły Liderów Edukacji Globalnej" t był realizowany w Przedszkolu w Boninie i Rosnowie od wrzesnia 2017 r. 

Tematem wiodącym w trakcie TEG było głód i prawidłowe odżywianie oraz sprawiedliwy handel. Podczas zajęć sformułowano listę pytań do tematu przewodniego projektu. Na tej podstawie powstała siatka tematyczna dotycząca zasobu wiedzy dzieci o pochodzeniu posiłków, które spożywają. Kolejnym etapem była aktywność badawcza. W przedszkolu pojawili się eksperci, którzy przeprowadzili cykl pogadanek na temat żywności: kucharka, dietetyk, pielęgniarka. Dzieci założyły w salach ogródki warzywno – ziołowe. Wybierały się na wycieczki do sadu i ogródków działkowych. W salach nauczycielki organizowały zajęcia, podczas których dzieci uczyły się wykonywać przetwory na zimę: kiszenie ogórków, wykonanie kompotu jabłkowo – aroniowego. W ramach edukacji globalnej odbyły się również zajęcia Od ziarenka do bochenka . Dzieci podczas zajęć poznały różne gatunki zbóż i z bliska mogły przyjrzeć się ziarnom. Podsumowaniem zajęć było wspólne pieczenie chleba.
Najstarsze grupy zostały zapoznane z trudną tematyką: „sprawiedliwy handel” – na podstawie opowiadania „Tosia odkrywa czekoladę”. W holu, na tablicach pojawiły się wytwory prac plastycznych wykonanych przez dzieci podczas realizacji projektu – wyłoniliśmy zwycięzców konkursu plastycznego „Skąd pochodzi twój posiłek”.
Każda grupa wiekowa wykonywała sałatki warzywne i szaszłyki owocowe, którymi częstowali rodziców.

Podsumowaniem było spotkanie z panią Krystyną Struś – wolontariuszką. Spotkanie odbyło się 20 października – Przedszkole w Boninie 3 listopada – Przedszkole w Rosnowie.