X 2018 100 rocznica odzyskania niepodległości – patriotyzm jutra, dzisiaj, wczoraj!

Renata Pietras – Pacynko – doradca metodyczny wychowania przedszkolnego

W przedszkolach i szkołach rozpoczęto działania dotyczące obchodów 100- lecia Niepodległości Polski. Celem działań jest budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków.

Dzieci i uczniowie poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, wycieczkach, konkursach, warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych mogą mieć możliwość poznania symboli narodowych, pojęć i wydarzeń związanych z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności. Warto pamiętać o przygotowaniu kącika patriotycznego, a w nim wyeksponowanie dziecięcej literatury o tematyce narodowej.

Do krzewienia treści patriotycznych mogą posłużyć podania i legendy o powstaniu państwa polskiego: „O Lechu, Czechu i Rusie”,O Popielu”, „Piast Kołodziej” oraz legendy krakowskie, poznańskie, warszawskie, toruńskie, związane z Morzem Bałtyckim.

Ośrodek Rozwoju Edukacji włączył się do akcji krzewienia patriotyzmu i na stronie internetowej zamieścił cykl słuchowisk radiowych, które przybliżają dzieciom historię naszego kraju. Dotychczas w ramach edycji projektu „Historia dla dzieci” powstało 10 słuchowisk. Historia dla dzieci powstała z myślą o najmłodszych. Zamierzeniem pomysłodawców było stworzyć przyjemny, a zarazem skuteczny sposób przekazania dzieciom w wieku od 5 do 10 lat wybranych zdarzeń z dziejów Polski. Słuchowiska zamieszczone zostały na specjalnie utworzonej stronie internetowej http://historiadladzieci.pl, gdzie bezpłatnie można posłuchać i pobrać wszystkie słuchowiska, teksty oraz nagrane piosenki.

https://www.ore.edu.pl/2016/03/historia-dla-najmlodszych-z-e-podrecznikiem/