IX 2020 Tydzień Kodowania w przedszkolu

Renata Pietras-Pacynko

Doradca metodyczny wychowania przedszkolnego


EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

Europejski Tydzień Kodowania to spontaniczny ruch zapoczątkowany w 2013 r. przez młodych doradców ds. agendy cyfrowej ściśle współpracujących z Komisją Europejską. Akcja ta, realizowana przez wolontariuszy w całej Europie, ma na celu pokazanie wszystkim zainteresowanym, że programowanie może być ciekawe i przydatne. Może na przykład służyć do rozwiązywania problemów, wcielania różnych pomysłów w życie, czy komunikacji. W terminach od 5 do 25 października wybieramy dzień, tydzień podczas którego przeprowadzamy różne formy aktywności np. zabawy z kodowaniem.

Każdy może zorganizować własne wydarzenie lub wziąć udział w różnych aktywnościach. Wystarczy wybrać temat i grupę odbiorców, a następnie dodać swoją aktywność do mapy.

Chcesz zacząć już teraz? Zarejestruj się tutaj - https://codeweek.eu/add

Nie wiesz, jak rozpocząć przygotowania? Zapoznaj się z poradnikiem  i pobierz zestawy narzędzi dla organizatorów , które pomogą ci przygotować i wypromować twoje wydarzenie.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące organizacji wydarzenia lub aktywności, odwiedź bibliotekę materiałów dydaktycznych , w których znajdziesz wskazówki, a także skrojone na miarę plany zajęć.

Dlaczego warto zorganizować lekcję na temat kodowania?

Jakie korzyści kodowanie przynosi dzieciom/uczniom? Jak na tym zyskają nauczyciele?

Wierzymy, że w erze cyfrowej program nauczania informatyki powinien obejmować podstawy kodowania oraz rozwój kluczowych kompetencji związanych z myśleniem obliczeniowym, takich jak rozwiązywanie problemów, współpraca i umiejętności analityczne. Nauka kodowania może pomóc dzieciom w osiągnięciu wysokiego poziomu kompetencji cyfrowych i lepszym zrozumieniu otaczającego ich świata, a także zwiększyć ich szanse na odniesienie sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.

Tydzień Kodowania oferuje wszystkim dzieciom możliwość podjęcia pierwszych kroków w kierunku tworzenia treści cyfrowych poprzez zapewnienie przedszkolom i nauczycielom bezpłatnych możliwości rozwoju zawodowego, materiałów dydaktycznych, wyzwań międzynarodowych i programów wymiany.