III Wiosna w kąciku przyrody

Renata Pietras-Pacynko

Doradca metodyczny wychowania przedszkolnego

Marzec jest takim miesiącem, który wyzwala w nas ogromne pokłady pozytywnej energii. Najczęściej chcemy odświeżyć przestrzeń, sadzimy nowe rośliny, szczególnie te w kolorze żółtym, które kojarzą nam się ze słońcem: mogą to być prymulki, bratki. W kąciku przyrody pojawiają się pachnące hiacynty. Dzieci bardzo chętnie przynoszą do przedszkola doniczki i wspólnie wysadzamy cebulkę, fasolkę siejemy rzeżuchę i owies. Przed wysadzaniem roślin rozmawiamy z dziećmi o kolejnych etapach siania i sadzenia roślin oraz przypominamy zasady pielęgnowania założonych hodowli. W kąciku przyrody mogą się pojawić plakaty przypominające ustalone zasady.

Okres przedwiośnia to czas, w którym rozmawiamy z dziećmi o zmianach zachodzących w przyrodzie – o powracających ptakach, o przyrodzie, która zaczyna budzić się do życia. To doskonały czas na obserwacje przyrody podczas spacerów i odnotowania zachodzących zmian w kalendarzu pogody, który również może znaleźć miejsce w kąciku przyrody.

Podczas spacerów dzieci mogą być obserwatorami przyrody. Z kącika przyrody zabieramy na spacer lupy i każdy przedszkolak może stać się poszukiwaczem pierwszych oznak wiosny: pierwsze wiosenne kwiaty, kwitnące bazie i leszczyna, rozwijające pąki na forsycji. Taki spacer możemy odbyć do pobliskich ogródków działkowych, bądź obserwować zmiany w ogródkach przedszkolnych, jeśli takowe mamy. Po powrocie wszystkie zmiany możemy odnotować w dzienniczkach przyrodniczych, które swoje miejsce mają w skrzyneczce znajdującej się w kąciku.

O czym należy pamiętać aby stworzyć w przedszkolu kącik przyrody? Idealny kącik przyrody to ten, który:

- jest bezpieczny dla dzieci,

- zmienia się wraz z porami roku,

- angażuje dzieci do wspólnych pracy,

- jest atrakcyjny.

Organizując takie miejsce warto zwrócić uwagę nie tylko na aspekt dekoracyjny kącika, ale przede wszystkim na jego walory dydaktyczne. Poprzez odpowiednio dobrane materiały możemy poszerzyć wiedzę przedszkolaków na tematy przyrodnicze. Kącik przyrody to również doskonałe miejsce do prowadzenia doświadczeń i eksperymentów.

Kącik przyrody może znajdować się na parapecie, na specjalnie wydzielonych szafkach, na odpowiednich regałach. W niektórych przedszkolach można zauważyć specjalnie zakupione regały z przeznaczeniem właśnie do stworzenia kącika przyrody.

Zatem powolutku zaczynamy witać wiosnę zakładając wspólnie z dziećmi kącik przyrody.