Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ

VI 2020 Bajki do słuchania nie tylko w czasie wakacji

Katarzyna Fiebiger - doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

Bajki do słuchania nie tylko w czasie wakacji

Zbliżają się upragnione wakacje, po wyjątkowym, trudnym roku szkolnym. Konieczność zdalnego nauczania zaskoczyła wszystkich: uczniów, nauczycieli i rodziców. Dużymi krokami nadchodzi czas podsumowań, wniosków i zadumy nad tym co będzie od września. Wszyscy zasłużyli na czas odpoczynku, wytchnienia i robienia tego co lubią, a na co nie mieli czasu  wcześniej.

Nauczyciel, to nie tylko osoba, która uczy realizując podstawę programową. To także ktoś, kto może być mentorem, przewodnikiem i dobrym duchem wskazującym życiowe wartości nie tylko w czasie lekcji. Nauczać to znaczy przekazać coś więcej niż wiedzę – to motto z którym się bardzo identyfikuję a zaczerpnęłam go ze strony Fundacja Kulczyk, którą po krótce przedstawię.

Po zakończeniu realizacji zadań, w ostatnim dniu zaproponowałam swoim uczniom słuchanie w wolnych chwilach mądrych bajek - audiobooków. Mądrych, bo nawiązujących w swych treściach do takich wartości jak: przyjaźń, współpraca, uczciwość, pracowitość, spryt czy dzielenie się z innymi. Ale te bajki to też umiejętność akceptowania siebie, bycie sobą, docenianie różnorodności, wdzięczności, pomocy innym i cierpliwości. Ponadto szukania rozwiązań, umiejętności wyrażania szacunku dla siebie i innych, wytrwałości, niezniechęcania się po napotkaniu problemów, gotowości do pomocy czy unikaniu ocen innych osób. Bohaterowie każdej z nich skłaniają do przemyślenia takich ponadczasowych emocji, jakie pojawiają się na przykład po sporze, kłótni, oskarżeniu czy różnych innych trudnych sytuacjach, których w codziennym życiu nie brakuje. Bajki te znajdują się na stronie Fundacji Kulczyk. Ogromną zaletą i zachętą do ich słuchania jest fakt, iż czytają je znani i lubiani aktorzy, celebryci czy sportowcy tacy jak: Agnieszka Dygant, Małgorzata Socha, Natalia Kukulska, Marta Żmuda – Trzebiatowska, Magdalena Różdżka, Kamil Stoch, Andrzej Piaseczny, Jakub Błaszczykowski i wielu innych. Na stronie oprócz bajek i ich krótkich opisów, są zagadnienia kluczowe czego dotyczą, a także ćwiczenia do każdej bajki, które może nauczyciel czy rodzic z dzieckiem po jej wysłuchaniu wykonać. To kolorowanki łamigłówki i inne zadania, które  znajdują się w części „pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki”. Tam też znajdują się skrypty do samodzielnego czytania przez dziecko.

Zachęcam nauczycieli do wykorzystania bajek przy realizacji wielu tematów i treści, a rodziców do zachęcenia swoich dzieci do ich słuchania i wykonywania zadań nie tylko w czasie wakacyjnego wypoczynku:)

A oto link strony z tymi  bajkami:

https://kulczykfoundation.org.pl/edukacja/baza-wiedzy/Jak_Znalezc_Dobry_Moment_Na_Rozmowe_O_Uczuciach_I_Emocjach_Z_Dziecmi