Spotkania z ekspertami w przedszkolu

Monika Bućko – nauczyciel wychowania przedszkolnego w Przedszkolu Gminnym w Boninie

Spotkania z ekspertami w przedszkolu

Moim zwyczajem jest zapraszanie ciekawych ludzi, którzy nie tylko zaprezentują ciekawy zawód, ale też chętnie rozmawiają z dziećmi, rozwijają ich zainteresowania, czy uczą wielu mądrych i ciekawych rzeczy. Staram się organizować takie spotkania systematycznie, najczęściej po zrealizowaniu konkretnego projektu edukacyjnego, aby w ten sposób zaakcentować jego zakończenie. Celem zapraszania gości na zajęcia jest sprowokowanie dzieci do dyskusji z ekspertem na dany temat oraz podsumowanie zdobytych wiadomości i możliwość dzielenia się nimi z pozostałymi dziećmi z grupy. Oprócz zapraszania specjalistów z zewnątrz korzystam z uprzejmości rodziców, ich chęci do współpracy i aktywnego włączania się w życie grupy, a także z życzliwości koleżanek z pracy, które proponują udział w zajęciach przeprowadzanych przez ich zaproszonych gości.

W tym roku odwiedziła naszą salę mama Marcela, która zaprezentowała dzieciom króliki oraz mama Pawełka, która przyniosła ze sobą małego kurczaka. Obie Panie opowiedziały jak należy dbać o zwierzątka oraz wzięły udział w podsumowaniu działu dotyczącego zwierząt hodowlanych.

Po zakończeniu zajęć z zakresu bezpieczeństwa w domu i na ulicy oraz udzielania pierwszej pomocy, zgodzili się odwiedzić naszą grupę: Strażak, Policjantka oraz Ratownik Medyczny. Specjaliści opowiedzieli dzieciom kilka słów na temat wykonywanego zawodu, ratowania zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, natomiast dzieci miały możliwość zaprezentowania zdobytych wiadomości i umiejętności. Pod czujnym okiem Strażaka została przeprowadzona również ewakuacja. Dzieci mogły obejrzeć zaparkowany w ogrodzie przedszkolnym radiowóz policyjny, a dzięki zaplanowanej wycieczce do Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie wozy strażackie. Spotkanie z takimi gośćmi długo utkwi w pamięci dzieci, a najbardziej Ich ciekawe opowiastki.

W  okresie świątecznym, kiedy omawialiśmy zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia oraz staraliśmy się stworzyć w naszej sali świąteczną atmosferę, odwiedziła nas mama Michała, która wspólnie z dziećmi dekorowała pachnące pierniczki. Kilka dni później udało się zaprosić cukiernika -panią Agatę, która pracuje w cukierni i na co dzień zajmuje się wypiekami. Zaproszony gość opowiedział dzieciom w jaki sposób powstają znane im smakołyki oraz wspólnie z dziećmi stworzył artystyczne świąteczne muffinki, które dzieci podarowały swoim rodzicom podczas grupowego spotkania świątecznego.

Po zrealizowaniu projektu edukacyjnego „Świat Podwodny” zaprosiliśmy na zajęcia płetwonurka - Pana Andrzeja z klubu płetwonurków Mares w Koszalinie, aby wspólnie podsumować zdobyte przez dzieci wiadomości. Przy okazji ten niezwykle ciekawy gość omówił z dziećmi zasady bezpiecznego zachowania na basenie, nad jeziorem i morzem podczas wakacji. To spotkanie również było niesamowicie interesujące. Nurek, a zarazem ratownik wodny skupił całą uwagę dzieci i z pewnością oczarował wszystkie dzieci.

W ramowym rozkładzie dnia przedszkolaków jest czas przeznaczony na odpoczynek relaksacyjny dla dzieci. Staram się, aby ten czas był poświęcony na czytanie dzieciom bajek. Uważam, że codzienne czytanie bajek sprzyja rozwojowi dzieci, dlatego zależy mi na współpracy z rodzicami i włączeniu ich do wspólnej zabawy. Rodzice w miarę możliwości odwiedzają nas podczas zajęć i czytają dzieciom przyniesioną przez siebie bajkę. Takie spotkania integrują i zacieśniają więzy rodzinne. Dziecko jest dumne, że może się pochwalić czytającą mamą, czy tatą przed swoimi rówieśnikami. Takie zajęcia organizowane są w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Po zakończeniu realizacji projektu „ Ogród i sad” wybraliśmy się wspólnie z dziećmi na działkę ogrodową, gdzie czekała na nas mama Wiktora, która poprowadziła zajęcia dotyczące pielęgnowania i dbania o rośliny. Dzieci zapoznały się z narzędziami ogrodowymi, a nawet zaprowadziły na działce Wiktorka porządki. Maluchy sadziły, kopały w ziemi, grabiły, hakały i zbierały owoce i warzywa, które następnie znalazły się w naszym kąciku przyrody. Kiedy dzieci dowiedziały się gdzie i jak rosną owoce i warzywa udaliśmy się na umówione spotkanie do sklepu warzywno-owocowego, gdzie w roli eksperta była Pani sprzedawczyni. Dzieci zrobiły zaplanowane wcześniej zakupy i po powrocie do przedszkola odbyła się degustacja. Oba te spotkania z ekspertami odbyły się w ramach podsumowania  działu.

Naszą grupę odwiedziła również instruktor tańca nowoczesnego - Pani Paulina, która opowiedziała dzieciom na czym polega praca instruktora tańca, w jaki sposób odbywają się treningi taneczne oraz jak ważne jest dbanie o nasze zdrowie i kondycję. W naszej grupie został przeprowadzony warsztat taneczny. Dzieci aktywnie uczestniczyły i odczuwały dużą radość z tej aktywności fizycznej.

Wszystkim nauczycielom polecam taki sposób ewaluacji po zakończeniu omawianego kręgu tematycznego.