- Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży - debata społeczna
Problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży jest niezwykle trudny. Związany jest ryzykiem z występowania szkód zdrowotnych, a także przyczynia się do do nasilania zachowań antyspołecznych, powoduje agresję, absencję oraz konflikty z rówieśnikami i dorosłymi. Ważne jest, aby rozmawiać o tym problemie z różnych perspektyw, dlatego zapraszamy Państwa na społeczną debatę Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży,
- Down Syndrome Education - Efektywna edukacja dzieci i młodzieży z zespołem Downa
Dzisiaj w Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie mamy przyjemność gościć dyrektorów, nauczycieli i rodziców na konferencji DSE - Down Syndrome Education. Efektywna edukacja dzieci i młodzieży z zespołem Downa. Z ogromną przyjemnością wysłuchaliśmy wystąpienia Pani Małgorzaty Bulczuk z Fundacji Wspierania Rozwoju JA TEŻ z Gdańska.
- Klasyfikacja uczniów z Ukrainy uczęszczających do oddziału przygotowawczego
W roku szkolnym 2021/2022 decyzję o klasyfikacji uczniów z Ukrainy, uczęszczających do oddziału przygotowawczego, podejmuje rada pedagogiczna.
- Ukraiński system oświaty
- Zmiany przepisów dotyczących liczby uczniów w oddziałach ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych -stan prawny od 21 marca 2022r.
Rozporządzenie MEiN z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz. U. poz.645) daje możliwość zwiększenia liczby dzieci i uczniów w określonych oddziałach.
- Możliwość przystąpienia do egzaminów zewnętrznych uczniów z Ukrainy w roku szkolnym 2021/2022
Rozporządzenie MEiN z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz. U. poz.645) daje możliwość przystąpienia w bieżącym roku szkolnym do egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego uczniom będącym obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny.
- „Aktywna tablica” na lata 2020-2024
- Informacja telefoniczna o przyjmowaniu dzieci uchodźców do szkół i przedszkoli
Informujemy, że od 3 marca 2022 r. w godzinach 9:00 – 11:00 od poniedziałku do piątku będzie możliwość skorzystania z kontaktu telefonicznego w języku ukraińskim lub – jeżeli zajdzie taka potrzeba – w języku rosyjskim, w celu uzyskania informacji o możliwości zgłoszenia przebywających na terenie Koszalina dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (dzieci urodzone w roku 2015 i wcześniej
- Jak radzić sobie w kryzysie? Wsparcie w czasie wojny.
W obliczu tragedii w Ukrainie Uniwersytet Szkoły z klasą dodaje do swoich działań specjalne komunikaty, którymi chce wesprzeć dzieci, rodziców i nauczycieli.
- Zasady przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie
- Zrozumieć znane, dostrzec nieznane - jak geografia tłumaczy świat?
Projekt adresowany do szkół ponadpodstawowych.
- Dodatkowe zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Od 1 marca br. w szkołach będą mogły być realizowane zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w dodatkowym wymiarze godzin.
- Wymagania egzaminacyjne obowiązujące na egzaminie maturalnym w roku 2023 i 2024
- Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) 2022
Kolejna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) zaplanowana jest na wtorek 8 lutego 2022 r. Tegoroczne hasło akcji to „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”
- Informacja dla szkół w sprawie profilaktyki chorób zakaźnych
- Egzamin maturalny w formule 2023 - informacja CKE
Informacja dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dotycząca działań związanych z wprowadzaniem egzaminu maturalnego w Formule 2023
- Dzień tolerancji, otwartości i szacunku wobec osób z niepełnosprawnościami
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych przypada 3 grudnia. Jest to szczególna okazja do refleksji o sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Celem dnia ustanowionego w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jest tworzenie świadomości społecznej, sprzyjającej kształtowaniu u osób sprawnych akceptujących postaw wobec ludzi z rozmaitymi dysfunkcjami.
- "Od grosika do złotówki"
Program edukacyjny z multimedialnym pakietem dydaktycznym dla pierwszego etapu kształcenie szkoły podstawowej
- Nowa, całodobowa infolinia "Pomagamy"
800 800 605 - ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów „Pomagamy”
- Ogólnopolski program edukacyjny Szkoła Dialogu
- Szukasz inspiracji na nowy rok szkolny? Uniwersytet Dzieci z Klasą zaprasza.
Pokaż uczniom, że nauka może być fascynującą przygodą! Zapisz swoją klasę do jednego z projektów edukacyjnych
- Życie jest warte rozmowy. Platforma pomocowo-edukacyjna
„Strona na której jesteś została stworzona z myślą o osobach, które borykają się z myślami samobójczymi, mają za sobą próby samobójcze lub straciły kogoś w wyniku samobójstwa. Mamy nadzieję, że wesprzemy nie tylko osoby w kryzysie, ale także tych, którzy chcą pomagać. To właśnie Ty możesz uratować czyjeś życie”
- Powrót do szkoły, telefon zaufania - wsparcie
Zachęcam do upowszechniania wśród młodzieży informacji, gdzie warto dzwonić po bezpłatną pomoc i rozmowę.
- Wytyczne dotyczące działań skierowanych do uczniów i rodziców oraz kadry pedagogicznej po powrocie do szkół i placówek
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało wytyczne dotyczące działań skierowanych do uczniów i rodziców oraz kadry pedagogicznej po powrocie do szkół i placówek. Zawierają one rekomendacje dla kadry pedagogicznej szkół i placówek, opis działań skierowanych do uczniów, zalecenia dotyczące współpracy z rodzicami, wymagania w zakresie działalności poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz ustalenia dla kuratorów oświaty. Celem wytycznych jest wsparcie uczniów w powrocie do nauki stacjonarnej po długotrwałym okresie kształcenia na odległość.
- Rozwijam i wzmacniam kompetencję: ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Fundacja Leader100 udostępnia wszystkim szkołom i rodzinom w Polsce we wspólnej akcji z Ministerstwem Edukacji i Nauki materiały pomagające w pracy wychowawczej.
- Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
"Nie osądzaj mnie za moją małą lub dużą dziwaczność. Zobacz we mnie człowieka, a nie niepełnosprawność!” - słowa z wiersza Kamila Kurzawy, podopiecznego Domu Samopomocy Ostoja.
- Zadania na egzamin ustny - jawne, czyli matura od roku 2023r.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które 17 marca br. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, egzaminy maturalne według nowych zasad dla absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego będą przeprowadzane, począwszy od roku szkolnego 2022/2023. Dla absolwentów 5-letniego technikum – od roku szkolnego 2023/2024.
- 1 marca - Światowy Dzień Świadomości Autoagresji
Autoagresja jest powszechnym zjawiskiem wśród młodzieży. To każde dobrowolne, intencjonalne i podejmowane mniej lub bardziej świadomie zachowanie, które stwarza zagrożenie dla zdrowia lub życia. 1 marca jest Światowym Dniem Świadomości Autoagresji i dobrą okazją do tego, aby zwrócić uwagę na ten problem.
- Ogólnopolski projekt “SPIN-aj naukę”
Jego głównym celem jest holistyczne spojrzenie na naukę, upowszechnienie odkryć naukowych oraz postaci wybitnych naukowców, istotnie wpływających na rozwój nauki.
- Specjalistyczne Centra Wspierające Edukację Włączającą - pilotaż projektu
Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą to specjalistyczny zespół działający w szkole specjalnej/placówce specjalnej, prowadzącej działalność edukacyjną i korzystający z jej zasobów kadrowych i merytorycznych oraz zasobów zewnętrznych innych podmiotów.
Zakłada się stworzenie SCWEW w każdym województwie w wybranej placówce specjalnej.
- Czego nas nauczy lekcja wyniesiona z edukacji zdalnej?
Zawieszenie w przestrzeni edukacji zdalnej przez wiele miesięcy i niejasne perspektywy na przyszłość negatywnie wpływają na poczucie stabilności nie tylko uczniów.
- 23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Kiedyś była nazywana chorobą afektywną, dzisiaj zaliczamy ją do zaburzeń nastroju. Depresja – niezależnie od nazwy towarzyszy kolejnym pokoleniom. Okazywaniu solidarności z chorymi, oswajaniu tematu chorób psychicznych oraz rozpowszechnianiu działań mających na celu wspieranie podejmowania leczenia ma służyć obchodzony 23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
- Jak wspierać młodsze dzieci w powrocie do szkoły?
Powrót do szkoły po kilkumiesięcznej przerwie nie jest łatwy. Wprawdzie już raz to przeżywaliśmy w czasie pandemii – wracaliśmy do szkoły we wrześniu.
- Bezobjawowe uczestnictwo w e - lekcjach
Dziennik Gazeta Prawna publikuje wyniki badania Ogólnopolskiego Forum Nauczycieli i Dyrektorów, które na prośbę Dziennika Gazeta Prawna zapytało 200 pedagogów o to, jak oceniają zdalną edukację?
- Opinia prawna ZNP – wynagrodzenia w czasie zawieszenia zajęć
- "eduFOCUS". Zeszyty metodyczne 2019-2022
"eduFOCUS" to propozycja kwartalnika metodycznego CEN w Koszalinie skierowana do nauczycieli. W ósmym numerze "Zeszytów metodycznych eduFocus" nasi doradcy metodyczni dzielą się doświadczeniami z okresu nauczania online, przedstawiają propozycje portali, serwisów, stron internetowych, które warto wykorzystywać na co dzień w edukacji stacjonarnej. Zapraszamy do lektury.